Nijerya sele teslim: 10 kişi öldü

Nijerya Eyalet Acil Durum İdare Ajansının (SEMA) Adamaawa Genel Sekreteri Sulaiman Muhammad, yaptığı açıklamada, eyalette iki gündür devam eden şiddetli yağışların sellere neden olduğunu belirtti. Muhammad, eyaletin Girei köyünde seller nedeniyle 10 kişinin ömrünü yitirdiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını ve kimilerinin da kaybolduğunu kaydetti.

İki binden fazla insan yerinden oldu

Seller nedeniyle 2 bin 538 kişinin yerinden olduğunu aktaran Muhammad, yaralıların hastanelere sevk edildiğini lisana getirdi. Muhammad, hükümetin selzedelere acil insani yardım gönderdiğini söz etti. İklim değişikliği ve etraf uzmanları, ülkede 53 milyon kişinin sel tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ihtarında bulunmuştu.

Nijerya’nın Kano ve Jigawa eyaletlerinde sağanakların yol açtığı sellerde 225 yerleşim yeri sular altında kalmıştı. Avrupa Birliği (AB), Nijerya’nın 5 eyaletindeki selin tesirini azaltmak için acil durum hazırlığı olarak 70 bin avro dayanak sağlamıştı. Tropikal iklim jenerasyonundaki ülkede, yıllık ortalama yağış ölçüsü bölgesel olarak farklılık gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir