Myanmar’ın devrik liderine seçimlerden sahtekarlıktan 3 yıl hapis

Myanmar’da 1 Şubat 2021’de ordunun darbeyle idaresi ele geçirmesinin akabinde gözaltına alınan ve tutukluluk hali devam eden devrik başkan Aung San Suu Çii, seçimlerde sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada da hatalı bulunarak 3 yıl daha mahpus cezasına çarptırıldı. 

Myanmar Mahkemesi, devrik başkan Suu Çii’yi seçimde hile yapmaktan hatalı buldu ve bu vakte kadar farklı davalardan aldığı mahpus cezalarına ek olarak üç yıl daha mahpus cezasına çarptırdı.

Söz konusu kararla aldığı 3 yıl mahpus cezası, daha evvel farklı davalardan aldığı 17 yıl mahpus cezasına eklenirken devrik önderin, askeri idarenin 2023’te yapılmasına kelam verdiği seçimlere katılabilme talihini da ortadan kaldıracağı biçiminde yorumlandı.

Eski Suu Çii hükümetinden iki kabine üyesi de tıpkı davadan yargılanarak 3’er yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

175 YILA KADAR MAHPUS CEZASI ALABİLİR

Askeri mahkeme, bu vakte kadar 11 sefer yolsuzluk suçlaması yöneltilen Suu Çii’nin yolsuzluk davasında birinci kararını nisanda açıklamıştı.

Suu Çii’nin, 600 bin dolar nakit ve altın rüşvet almakla suçlandığı yolsuzluk davasında, 5 yıl mahpus cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

76 yaşındaki Suu Çii, bugüne kadar yasa dışı telsiz ithal etmek ve bulundurmak, halkı isyana teşvik etmek ve Kovid-19 kısıtlamalarını ihlalden 6 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Devrik önder Suu Çii, yargılandığı 4 farklı yolsuzluk davasından da hatalı bulunarak mevcut mahpus cezalarına ek olarak 6 yıl daha mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Myanmar’da askeri mahkemenin verdiği 3 yıllık son cezayla birlikte Suu Çii toplam 20 yıl mahpus cezasına çarptırılmış oldu.

Devrik önder, 5 yolsuzluk soruşturmasıyla daha karşı karşıya bulunuyor.

Suu Çii’nin, darbeyle başa geçen askeri idarenin kendisine yönelttiği suçlamaların tümünden mahkum edilmesi durumunda 175 yıla kadar mahpus cezası alabileceği tabir ediliyor.

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı argümanlarının ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyon yaşanmasının akabinde 1 Şubat 2021’de idareye el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili önderi ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına harika hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe tersi protestocu ve isyancı kümelere silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi hala içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) nazaran, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla kişi hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde kişi de gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı verdi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir