Mültecilerden Kürtçe yardım çığlığı: Yemek yok, su yok…

Vedat Yeler

YUNANİSTAN – Ortalarında çocuk, bayan ve hastaların bulunduğu 83 mülteci İtalya’ya geçerken İyon Denizi’nin Yunanistan hudutlarında mahsur kaldı. Mülteciler 4 gündür yolda olduklarını ve dün öğle saatlerinde teknelerinin motorunda çıkan arıza sonucu mahsur kaldıklarını söyledi. Dünden beri Yunanistan makamlarını bilgilendirdiklerini aktaran mülteciler, kurtarılmaya dönük hiçbir teşebbüsün olmadığını ve yalnızca Yunanistan Kıyı Güvenliği’ne ilişkin iki botun ortada etraflarında dolandığını anlattı.

YUNAN MAKAMLAR: BULAMADIK

Konumları Yunanistan Zakinthos Adası’na yakın olan mültecilerin kurtarılması için aradığımız Yunanistan Kıyı Güvenlik, duruma kayıtsız kalarak bizi Zakinthos Liman Otoritesi’ne yönlendirdi. Zakinthos Liman Otoritesi ise yaptığımız görüşmede birinci evvel mültecileri bulmadıklarını belirtti ve daha sonra bahisle ilgili hem sabahı beklememiz gerektiğini hem de Yunanistan kıyı güvenliği yetkililerini aramız gerektiğini söyledi.

Bu tekneyle ilgili birçok kişi Yunanistan Kıyı Güvenliği ile temasa geçerek mültecilerin pozisyon bilgileri, irtibat numaraları, teknedeki kişi sayısı ve teknedeki durum hakkında bilgi verdi. Ayrıyeten teknede bulunan mültecileriler de Yunanistan Kıyı Güvenliği’ni ve 112’yi aradıklarını, acil yardım davetinde bulunduklarını söz ettiler.

Fakat yaklaşık 24 saattir mahsur kalan mültecilere Yunanistan Kıyı Güvenliği tarafından kurtarılmamakta ve yapılan aramalara, ‘böyle bir tekne bulamadı’ cevabını vermekte.

15 ÇOCUK, 30 BAYAN VE 2 KALP HASTASI…

Yunanistan’a sığınma müracaatında bulunmak istediklerini söyleyen 83 kişilik mülteci kümesinde 15 çocuk ve 30 bayan bulunuyor. Küme çoğunluğu Kürtlerden oluşmakta. Mülteciler yaşadıkları baskı nedeniyle kaçmak zorunda olduklarını söylediler. Türkiye ve İran’a geri gönderilmekten korktuklarını söyleyen mülteciler, ortalarında kalp hastası olan iki kişinin sıhhat durumunun da makus olduğunu ekledi.

Bir mülteci yayınladığı görüntüde yardım davetinde bulunurken şunları dedi: “Şu an teknede 83 bireyiz. Gördüğünüz üzere hepimiz üst üste oturmuşuz. Ortamızda yaklaşık 30 Bayan var. 15 çocuk var ortamızda. İkisi hasta. Ortamızda kalp rahatsızlığı olanlar var. Bizi almaları için Yunan polislerini bekliyoruz. Yemek yok, su yok…”

İYON DENİZİNE SÜRÜKLENİYORLAR

Kurtarılmayı bekleyen mülteciler rüzgâr ve akıntıyla bir arada geceyi çaresizce denizde sürüklenerek geçirdi. Sabah saat 09.30 civarı pozisyon bilgilerini tekrar gönderen mülteciler, kendilerini uzaktan izleyen bir kıyı güvenlik botunun olduğunu not düştüler. Sürüklenmeden kaynaklı pozisyonları değişen mülteciler telefonlarının çekmemeye başladığını ve yardım davetleri yenilemek için irtibat kurmakta zorlandıklarını da kaydettiler.

‘BİR ŞEYLER YAPMALISINIZ’

Gece ve sabah belirli aralıklara yaptığımız görüşmelerde kıyı güvenliği tarfından daima izlendiklarini lakin kurtarılmadıklarını aktaran mülteciler son durumlarını ise şu sözlerle ifade ettiler: “Halen denizin ortasındayız. Polis etrafta dolaşıyor, gelip gidiyor. Bayan ve çocuklar yeterli değiller. Bir şeyler yapmalısınız. Rüzgar almış götürüyor bizi. Dalgalar yükseliyor ve akşama kalırsak makûs olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir