Mine Tozlu Sineren’den ‘Rüşvet Ağı’ Açıklaması: ‘Erdoğan’ın Haberi Olmadığını Düşünüyorum’

Sedat Peker’in ‘Rüşvet ağı’ tezleri akabinde yaptığı açıklamalarla gündem olan Mine Tozlu Sineren, yeni açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Konseyi üyesi Korkmaz Karaca’nın istifasını beklediğini lisana getiren Sineren, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu rüşvet ağından haberi olmadığını düşünüyorum’ dedi.

Suç örgütü başkanı Sedat Peker’in ‘rüşvet ağı’ tezlerinin akabinde yaptığı açıklamalarda yaşananları doğrulayan iş insanı Mine Tozlu Sineren yeni açıklamalarda bulundu.

Peker’in rüşvet savlarının ortasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Serkan Taranoğlu, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve ağabeyi olan SPK eski Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile Marka Yatırım Holding İdare Konseyi Lideri Mine Tozlu Sineren yer almıştı. Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun kendisine bir sorun nedeniyle başvuran Sineren’i, AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu’na yönlendirdiğini öne süren Peker, burada danışmanlık ismi altında 12 milyon TL rüşvet istediğini tez etmişti.

Zehra Taşkesenlioğlu, Twitter hesabından Mine Tozlu Sineren’in açıklamalarıyla ilgili dün akşam açıklama yapmış ve Sineren ile görüştüğünü kabul etmişti. Erzurum’da bulunduğu esnada Sineren’in kendisiyle görüşmek istediğini söyleyen Taşkesenlioğlu “İlk defa karşılaştığım Sineren’i dinledikten sonra talebinin şahsımla alakalı olmadığını, muhatabı olan Sermeye Piyasası Şurası ile görüşmesi gerektiğini ve bahse müdahil olamayacağımı belirttim” demişti.

Sineren ise Taşkesenlioğlu’nun bu açıklamasının akabinde yeni açıklamalarda bulundu.

‘SPK ile ilgili bir mevzuyu görüşmek için Erzuruma çağırılıyorum’

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine nazaran Sineren, şunları anlattı:

“Önemli olan benimle görüştüğünün hakikat olduğu. SPK ile ilgili bir mevzuyu görüşmek için Erzurum’a çağrılıyorum. Oraya gidiyorum, kendisiyle görüşüyorum. ‘Ben ağabeyime ileteceğim’ diyor. Değerli olan neden Erzurum’da görüşüyorum ben? Beni neden oraya çağırıyorlar? SPK ile ilgili, yalnızca bunu söylemek için beni oraya mı çağırdılar, bu mantıklı geliyor mu? Bir danışman görüşme öncesi bahis ne diye sorar. Görüşmenin nedenini duyuyor ve Erzurum’a çağırıyorsunuz. Söyledikleri hakikat değil. Benim ne işim var Erzurum’da. Ben orada Ali Fuat Bey’le görüşeceğimi zannettim. Sonrasında bana Ali Fuat beyefendi diyor ki; keşke aracılarla gelmeseydin. Açıklamada da ‘Mine aracılarla geldi’ diyor. Ortacılar dediği kendi kız kardeşi. Dar alanda kısa paslaşma üzere.

Çok defa SPK eski Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu’ndan randevu istedim. Beni ısrarla rüşvet ağına yönlendirdiler. Zehra Hanım’ın kocası (gözaltına alınan THK eski Rektörü Prof. Ünsal Ban) bana ulaştı ve her şeyi anlattı. Bu vakte kadar esasen SPK ile davalığım. Hata duyurusundan evvel davalığım. Ünsal Beyefendi geliyor bana, ‘Ali Fuat sana çok ziyan verdi’ diyor, neler yaptığını anlatıyor. Tek kabahatim, yani işimin olmamasının nedeni Zehra Taşkesenlioğlu üzerinden ulaşmaya çalışmamış. Ali Fuat Beyefendi 1,5 yıldır görüşmüyorum, ben kardeşimle görüşmüyorum diyor. Lakin şirketimize cezaları verirken 2 sene öncesiydi, görüşüyordunuz. O devirde Zehra Hanım kocasıyla bir arada hareket ediyor, kardeşine karşı. Lakin artık de Ünsal Ban suçlanıyor.

‘Erdoğan’ın haberi olmadığını düşünüyorum’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşmak için Cumhurbaşkanlığı İktisat Şurası ile irtibata geçmeye çalıştım. Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu bu etapta devreye girdi. Cumhurbaşkanı’na ulaşmaktı maksadım. Ona bunları anlatacaktım. 150 milyon euro kaynak getirmek istiyordum, önü kesiliyor dedim. Korkmaz Karaca, Serkan Taranoğlu neden istifa etti? Korkmaz ile görüşmemiştim fakat ortada olduğunu biliyorum. Serkan Taranoğlu ile yüz yüze görüştüm. ‘Cumhurbaşkanı ile görüştürün beni’ dedim. Lakin sonra milyon liralık kaynak getireceksin bu parayı niçin veremiyorsun diye para istedi. Vermeyince de diyalog kesildi. Sistem bu türlü işliyor.

400 tane borsa işvereni var ve herkes olaydan haberdar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu rüşvet ağından haberi olmadığını düşünüyorum. Korkmaz Karaca’nın ardının geleceğini bildiği için çoktan istifa etmesi gerekiyordu, bu yüzden istifa etti. Bekliyordum bunu. Açıklamasını da gördüm. Sedat Peker söyledi istifa etmedi de millet toplumsal medyadan iftira attığı için mi istifa etti? Ben onların sandıkları kadar akılsız değilim. Bu işin kesimi olduğunu biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir