Merkez’in menkul kıymet tesis oranı yükseltildi

ANKARA (İGFA) – Merkez Bankası’nca makro ihtiyati önlemler hakkında yapılan duyuruda, uygulanan Liralaşma Stratejisi sonucunda bankaların genelinin, 2022’de açıklanan mevduatta yüzde 50 liralaşma gayesine ulaştığı bildirildi.

Duyuruda, bu kapsamda menkul değer tesisi uygulamasında 24 Şubat 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere birtakım değişiklikler yapıldığı kaydedildi.

Menkul değer tesis oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseldiği aktarılan duyuruda; “Gerçek ve hükmî kişi için Türk lirası hisselerinde yüzde 60 gayesini aşan bankalara menkul değer tesis oranının indirimli olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Buna nazaran; kelam konusu oranlardan düşük olanı yüzde 60 (dahil) ve yüzde 70 ortasında olan bankalar için 5 puan, yüzde 70’ten büyük olan bankalar için 7 puan menkul değer tesis oranından indirim yapılacaktır. Ayrıyeten Türk lirası hisselerinde yüzde 60 maksadının altında kalan bankalar için daha evvel belirlenmiş olan ek oranlar, menkul değer tesis oranına eklenerek uygulanmaya devam edilecektir” sözleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir