Memet Ali Alabora Galler’de yönettiği filmle ödül aldı

Gezi Davası’nda evrakı ayrılan ve müebbet mahpus istemiyle yargılanan oyuncu Memet Ali Alabora’nın yönettiği “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli sinema, Yardım Sinemaları Mükafatları (CFA) kapsamında ödül aldı. Britanya’daki mülteciler ve hükümetin yeni hudut yasası hakkında konuşan Alabora, “Ben bir mülteciyim. Siz de mülteci olabilirsiniz” dedi.

Hakkında Seyahat Davası kapsamında müebbet mahpus istenen ve Galler’de yaşayan oyuncu Memet Ali Alabora, Galler Mülteci Konseyi’nin, “Galler bir Sığınak Ülkesidir” isimli sinemasını yönetti. Britanya hükümetinin, “Vatandaşlık ve Sonlar Yasası” planına karşı çıkan kısa sinema, milletlerarası bir ödül olan Yardım Sinema Ödülleri’nde büyük mükafatın sahibi oldu.

ONLAR MÜLTECİ DEĞİL İNSAN

Ödül merasiminde sinemayla ve Britanya’daki mültecilerle ilgili konuşan Alabora, şunları söyledi:

T24’ün aktardığı habere nazaran “Ben bir mülteciyim. Siz de mülteci olabilirsiniz. Ve çok yakında dünyanın rastgele bir yerinde yalnızca iklim krizi ya da bir sarsıntı sebebiyle sizler de mülteci olabilirsiniz. Mülteciler hakkında konuştuğumuzda soyut birer figürlermiş ya da istatistiklermiş üzere konuşuyoruz. Onlar ‘mülteci’ değil. Onlar insan. Başka farklı bireyler. Bu hudut yasası sizin için yemekler yapan ya da birlikte kart oynadığınız ya da sizin için şiirler yazan arkadaşlarınızın bir anda ortadan kaybolabilmesi manasına geliyor ve biz bunu istemiyoruz.

Aslen Türkiye’denim. Sarsıntı yaşandığında birinci hafta boyunca herkes dünyanın en uygun insanıydı. Kriz vakitlerinde her şeyi unuturuz. Kimliklerimizi, ülkelerimizi, nereden geldiğimizi unutur ve yalnızca birbirimize yardım ederiz. Bizi insan yapan budur. “

“Galler bir Sığınak Ülkesidir” kısa sineması, Britanya hükümetinin hudut geçişlerini zorlaştıran yasa tasarısına karşı duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir