Mark Zuckerberg’in metaverse dünyasına olan kör inancı, 400 milyar dolarlık imparatorluğunun yıkımı mı olacak?

Mark Zuckerberg’in Metaverse dünyasına olan tutkusu şirket ve kendi ferdî serveti için maddi kayıplara yol açmaya başladı.

Metaverse, birçok tenkidin odak noktası olmaya devam ediyor.

Eleştirmenler ve yatırımcılar Metaverse dünyasının grafiklerin 1990’lardaki oyun görüntüleri kadar ilkel gözüktüğünü, sanal kainatta yapılacak çok az şey olduğunu ve birinci etapta Metaverse girmenin pek bir manası olmadığını düşünüyor.

Ancak Zuckerberg, Silikon Vadisi’ndeki yatırımcıların ve eleştirmenlerin bilakis Metaverse’in internetin geleceği olacağı konusunda tutkusundan vazgeçecek üzere gözükmüyor.

Zuckerberg, on yıl içinde bu alternatif gerçekliğe bir milyar kullanıcıyı dahil etmek ve burayı günde yüz milyarlarca dolar kıymetinde dijital ticaretin gerçekleştiği bir pazara dönüştürmek istiyor.

Mark Zuckerberg, pandemi periyodunda internet kullanımın artmasıyla toplumsal ortamın bu kozmosta gerçekleşeceğine inanarak yılda yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Metaverse ile insanların çevrimiçi olarak birbirleriyle etkileşime gireceği, oyun oynayacağı, iş toplantıları yapabileceği öbür bir dünya oluşturmayı amaçladı.

Fakat geçtiğimiz günlerde Meta şirketinden sızan dokümanlarda, Metaverse’ün merkezi Horizon Worlds’ün aylık ziyaretçi sayısının 200 bin olduğu ortaya çıktı.

Bu üzere gelişmelerin akabinde Zuckerberg’in sahip olduğu Meta şirketinin geçtiğimiz 14 ayda pay fiyatları yaklaşık yüzde 60 düştü ve şirketin şimdiki piyasa bedelini 400 milyar dolara indirdi.

Hisse fiyatlarındaki düşüşün piyasa bedeli ise yaklaşık 600 milyar dolar olarak hesaplandı.

Ancak Zuckerberg’in ferdî serveti ocak ayından bu yana 76 milyar dolar azaldı ve Metaverse projesi onu dünyadaki en güçlü 20 kişi ortasından çıkardı.

ŞİRKET ÇALIŞANLARI METAVERSE İLE DALGA GEÇİYOR

Şirket içinden sızan bilgilere nazaran, Meta çalışanları da Mark Zuckerberg’in hayaline pek inanmıyor.

Şirket çalışanlarının Metaverse’de yapılan değişikliklere alaycı bir halde yaklaştığı belirtilerek, “MMH” yahut “Mark’ı Memnun Et” üzere sözlerle projeye alaycı bir halde atıfta bulunduğu ortaya cıktı.

Meta’nın Metaverse kısmından sorumlu lider yardımcısı Vishal Shah’da şirket işçilerinin Metaverse olan inancının az olduğunu farkederek çalışanlarının bildiri kutusuna, “Bu tasarladığımız eserin neden her vakit kulladığımız öbür eserler kadar sevmiyoruz? Gerçek şu ki, biz Metaverse sevmezsek kullanıcılarımızın onu sevmesini nasıl bekleyebiliriz?” formunda bir bildiri bıraktı.

“ZUCKERBERG’İN KİBİRİ BU SEFER ONU MAHVEDECEK”

Eleştirmenler bu sanal dünyanında beşerler için korkutucu bir yer olduğuna inanıyor.

Bir BBC araştırmacısı, 13 yaşında çocuk rolü yaparak Metaverse cihanında bir dijital striptiz kulübüne kolaylıkla erişebildiğini söyledi.

Çocuklara Şiddeti Tedbire Ulusal Derneği (NSPCC) sözcüsü, Metaverse’in kimi kısımlarını tasarım gereği tehlikeli olarak nitelendirdi.

Bazı eleştirmenler ise, “Çocuklara ziyan veren, kişiselliği ve bölünmeyi körükleyen, demokrasiyi zayıflatan ve çok daha fazlasını içeren Meta’nın açgözlü CEO’su insanları bu uğursuz ortamda daha fazla vakit geçirmeye ikna edebileceğini düşünme cüretine sahip. Sömürücü şirket. Tuhaf kibiri bu sefer onu mahvedecek” formunda tabirler kullandı.

Mark Zuckerberg’in bu cesaretli ve yeni dünyası insanlardan pek itimat oyu almışa benzemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir