Mardin’deki kazayla ilgili iki şoför tutuklandı: Her şey bir anda oldu

Mardin’in Derik ilçesinde dün meydana gelen ve 20 kişinin öldüğü, 6’sı ağır 26 kişinin yaralandığı kazayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 2 tır sürücüsü tutuklandı. Hastanedeki tedavilerinin akabinde tutuklandığı öğrenilen sürücüler Umut G. ve Yunus Ş. sözlerinde her şeyin bir anda olduğunu söyledi, frenlerinin tutmadığını sonrasını hatırlamadıklarını belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Umut G. sözünde Eti Bakır Fabrikası’ndan çıktıktan sonra Derik merkezine varmadan frenlerinin tutmamaya başladığını belirterek, şunları söyledi: “Frenleri tutmadı aracımın. Vitesi tutmadı. İmdatı ve freni çektim. Kontağı kapattım. Derik merkezine yanlışsız gelmek durumunda kaldım. Önüme bir polis aracı ve beyaz bir sivil araç çıktı. Onlara çarpmamak için aracı sağa çevirdim ve devrildim ve hastaneye götürüldüm.”

Aracın frenlerinin ne vakit ne vakit tutmamaya başladığını bilmediğini belirten Umut G, “Derik’e kaç kilometre vardı hatırlamıyorum. Fabrikadan çıktığımda frenler çalışıyordu, ben aracın suratının kaç olduğunu hatırlamıyorum. Zira önüme bakıyordum. Aracın frenle ilgili rastgele bir sorunu yoktu” savında bulundu. Aracın bakımlarını bir ay evvel yaptırdığını tez eden Umut G, aracın fren ile ilgili daha evvel bir eza çıkarmadığını öne sürdü. Umut G. 27 ton yükü olduğunu belirterek, frenlerin tutmama sebebinin daima yokuş aşağı gittikleri için frenlerde hava kalmadığını iddia ettiğini söyledi.

‘FRENLER YOKUŞTA TUTMAMAYA BAŞLADI’

Bir başka sürücü Yunus Ş. ise sözünde şunları söyledi: “Derik ilçesine gelmeden yavaşla yokuş aşağı iniyorduk. 5 vitesten 4’üncü vitese geçmeden sonra frene bastım lakin fren tutmadı. Sonrasında aşağıya yanlışsız geliyordum. Gözümü hastanede açtım. Derik merkezine geldiğimde önümde insan topluluğunu görüp görmediğimi hatırlamıyorum. Derik’e gelirken yokuşta tutmamaya başladı. Yani Derik’e yaklaşırken, frenin tutmadığını fark ettim. Suratımın kaç olduğunu fark etmedim. Benim olay günkü şoförlüğüm yaklaşık 2 buçuk-3 saattir. Yani kaza saatine kadar ortalama 2 buçuk 3 saat otomobil kullanıyordum. Kullandığım araç 3 ay evvel yeni alınmıştı. Ufak tefek bakımları ben yaptırdım. Bu süreç içinde araç diğer bakım görmedi. Bu süreçte bu tırı daima ben kullandım. Frenleri ile ilgili daha evvel öbür bir badire yaşamadık. Esasen yola çıkmadan evvel her vakit bakımlarını yaptırırım. Olayın neden meydana geldiğini, frenlerle ilgili bir külfetinin neden olduğunu bilmiyorum. Bu türlü bir olayın yaşanmasından pişmanlık duyuyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir