Maldivler “dünyanın ilk yüzen şehri”ni inşa ediyor

Maldivler, 500 dönümlük bir lagüne bağlı mağaza ve restoranların bulunduğu 5 bin konutluk bir kasaba planını duyurdu.

Maldivler’in uzak Hint Okyanusu takımadaları, bir mercan resifinin insan beyni gibisi görünümüne nazaran modellenen dünyanın birinci yüzen kentini inşa ediyor.

Daily Mail’in haberine nazaran, dünyanın en alçakta kalan ülkesi, yükselen deniz düzeylerinin katı gerçekliğine sürdürülebilir bir tahlil bulmayı umuyor.

Maldivler Yüzen Şehir’i ziyaret edenlerin, Malé’nin başşehrinden ve oteller, meskenler, mağazalar ve restoranlar bulabilecekleri memleketler arası havaalanından on dakikalık bir tekne seyahati yapmaları gerekecek.

Arabalar olmayacak lakin beşerler beyaz kumlu yollarda yürüyerek, bisikletle yahut elektrikli otomobil ve scooterlarla dolaşacaklar yahut teknelere atlayıp kanalları gezecekler.

Kanallar, lojistik için ana altyapı arterleri, tekneler ve gemiler için kente açılan kapılar olacak.

MERCAN RESİFLERİNİ MÜDAFAA İDDİASINDA

Proje web sitesine nazaran, kentin tasarımı “gerçek mercanın model alındığı, hoş ve verimli yolu andıran tabiata dayalı yol ve su kanallarından” esinlenmiştir.

Maldivler, 26 atolden oluşan çift zincir halinde gruplandırılmış 1.192 mercan adasından oluşur ve yüzen kent bu doğal ekosistemi müdafaayı ve geliştirmeyi emeller.

Proje, kentin alt tarafına bağlı yapay mercan bankaları ile mercan büyümesini teşvik edeceğini ve tıpkı vakitte doğal bir dalga kırıcı vazifesi görerek mevcut mercan resiflerini koruyacağını sav ediyor.

Farklı ülkelerden gelen şahıslar de, konut satın aldıkları takdirde oturma müsaadesi alma seçeneğine sahip oluyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir