Kuzey Kore’den silah ihracatı iddiasına yalanlama: ”Rusya’ya silah satışı yapmadık, ABD ağzını kapalı tutsun”

ABD istihbaratında saklılığı kaldırılan dokümanlara ulaşan New York Times, Rusya’nın Kuzey Kore‘den milyonlarca top mermisi ve roket satın aldığını argüman etmişti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Yöneticisi John Kirby, Zoom üzerinden bir toplantı gerçekleştirmiş ve bu iddiayı doğrular nitelikte açıklamalarda bulunmuştu. Rusya’nın Kuzey Kore‘den milyonlarca roket ve topçu mermisi almış olabileceğini söz eden Kirby, bu silahların alanda kullanılmaya başlandığına dair şimdi bir ibare olmadığını kelamlarına eklemişti.

”İMAJIMIZI ZEDELEMEYİ AMAÇLIYORLAR”

Pyongyang’ın Moskova’ya top mermisi ve roket sattığı istikametindeki haberlere Kuzey Kore‘den yazılı bir açıklama geldi. Ulusal Savunma Bakanlığı Teçhizat Ofisi Genel Yönetici Yardımcısı tarafından devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) yapılan açıklamada, ABD’nin argümanlarının gerçek olmadığı belirtilirken, ”Rusya’ya daha evvel hiç silah ve mühimmat ihraç etmedik ve ihraç etmeyi planlamıyoruz. ABD’nin yaydığı söylentinin nereden kaynaklandığı belirli değil, lakin söylentiler ülkemizin imajını zedelemeyi amaçlıyor” tabir edildi.

”ABD’Yİ AĞZINI KAPALI TUTMASI KONUSUNDA UYARIYORUZ”

ABD’nin temel siyasi ve askeri gayelerini sürdürmek için Kuzey Kore aleyhindeki dedikoduları fikirsizce yaydığı gerekçesiyle kınandığı açıklamada, “ABD’yi ülkemiz hakkında pervasız açıklamalar yapmaktan vazgeçmesi ve ağzını kapalı tutması konusunda uyarıyoruz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir