Kütahya’da fırtına: Ormanda yüzlerce ağaç devrildi

Kütahya kent merkezine 40 kilometre aradaki 50 haneli Lütfiye köyünde tesirli olan şiddetli rüzgar ve sağanak günlük ömrü, felç etti.

Köye yakın bin 400 rakımlı Türkmen Dağı’ndaki ormanda kuvvetli rüzgarda yüzlerce ağaç devrildi, irtibat sınırları ziyan gördü. Rüzgarın tesirini kaybetmesinin akabinde ormana çıkan köylüler, gördükleri görünüm karşısında şaşırdı. Buradaki ağaçların fotoğraflarını çeken köylüler, durumu Orman Bölge Müdürlüğüne bildirdi.

‘İLK KERE BU TÜRLÜ OLUYOR’

Lütfiye köyü muhtarı Rasim Altıntaş, dün akşam saatlerinde tesirli olan rüzgarın ormanda büyük bir yıkıma neden olduğunu söyledi. Kopan kablolar nedeniyle irtibat kurmakta da zorlandıklarını tabir eden Altıntaş, “Köydeki konutumuzdan hiçbir yere çıkamadık. Şiddetli rüzgar nedeniyle ormanlık alandaki ağaçlar kırılmış. Şayet köyümüze gelseydi, eksiksiz kaldırırdı. Çocukluğumuzdan beri hiç bu türlü bir şey görmedik. Birinci kez bu türlü oluyor. Dolu ve rüzgarla karışık büyük bir ses geldi. Konuttan dışarı çıkamadık. Felaket oldu. Orman yolları kapanmış, üstleri da gezemedik” dedi.

‘GELSE KÖYÜMÜZÜ ORTADAN KALDIRIRDI’

Köylülerden Niyazi Demir (77) de ağaçların halini görünce çok üzüldüklerini söyledi. Şimdiye kadar bu türlü bir olay yaşamadıklarını anlatan Demir, “Muhtar, ‘Afet olmuş’ diye haber verdi. Geldik, baktık. Çok büyük bir afet olmuş. Fırtına çam ağaçlarını kırmış, kimilerini da kökünden devirmiş. Biz de şaşırdık. 77 yaşına geldim, bu türlü bir şey görmedim. Elektrikler gitti, tabi biraz telaşlandık. Telefonla aramak istedik, çizgiler çekmiyordu. Telefonlarda gitmiş” diye konuştu.

Mehmet Kara da devrilen ve gövdesinden kırılan ağaçları inceledi. Büyük afet yaşadıklarını anlatan Kara, “Dün büyük bir rüzgarla karşılaştık. Sesini duyduk, sonradan buraya geldik. Buralarda büyük bir afet olmuş. 66 yaşındayım, bu türlü bir şey görmedim. Allah korusun köyümüze gelse, ortadan kaldırabilirdi” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir