Kreşteki darp savcılıkta bitti

Kreşe verdiği bebeğinin bacakları başta olmak üzere çeşitli yerlerinde morluklar gören S.A’nın, okul idaresini aradığında bebeğe, matara ve oyuncakların çarptığı söylendi.

Bir arkadaşının ikazıyla okula giderek güvenlik kamerası manzaralarını izleyen anne, gözyaşları içinde kaldı. Manzaralarda çocuğunun dövüldüğünü gören S.A, karakola giderek şikayetçi oldu.

Bir müddet sonra Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunup kreş çalışanından şikayetçi olan S.A, yaşadıklarını anlattı.

Eşi ve kendisi çalıştığı için kızlarını yılbaşından beri Zeytinburnu’ndaki bir kreşe verdiklerini belirten S.A, ilerleyen aylarda kızının bedeninde morluklar görmeye başladığını aktardı.

Morluklarla ilgili okul müdürü ile görüştüğünü tabir eden S.A, “Kızınız suluğunu boynunda taşıyor ve suluk dizine değiyor ayrıyeten oyuncakları kendi bacağına vuruyor.’ biçiminde iletiler attılar. Ben de öğretmenlerin söylediklerine güvenerek suluğu değiştirdim. Daha sonra çocukta yeniden morluklar görmeye başladım. Dışarıdan güzel bir kreş olarak göründüğünden ötürü kızıma ziyan vermiş olabileceklerini düşünmedim.” diye konuştu.

Okul müdürünün 28 Nisan’da kendisine gönderdiği “Kızınız öksürükten uyuyamıyor, bilginiz olsun.” biçimindeki bildirisi üzerine kreşe gidip çocuğu konuta götürdüğünü lisana getiren S.A, kıyafetlerini değiştirirken çocuğunun sağ bacağında izler gördüğünü kaydetti.

“BACAK VE BİLEKLERİNİ SIKIP YÜZÜNÜ BÜSBÜTÜN KAPATARAK HAVASIZ BIRAKTI”

S.A, öğretmenlerin daha evvelki açıklamaları üzerine çocuğa ziyan verilebileceğini düşünmediğini lakin misafirliğe gelen bir arkadaşının kızının bacaklarındaki morlukları görünce kendisini uyardığını, öğretmenlerin söylediklerine inanmadığını belirtti.

Arkadaşının, çocuktaki izlerin elle yapıldığını, bacaklarının sıkılmış olabileceğini söylemesi üzerine şüphelenerek okul müdürü K.K’yi aradığını anlatan S.A, şöyle devam etti:

“K.K. de ‘Şüphelendiğiniz bir konu varsa birlikte kamera imgelerini kreşte izleyelim.’ dedi. Ben de 2 Mayıs’ta kapalı olan kreşe K.K’nin daveti üzerine kamera imgelerini izlemeye gittim. Manzaraları izlediğimde ismini Y.C. olarak bildiğim öğretmenin, uyuttuğu sırada kızımı süratlice kolundan tutarak kendisine gerçek çektiğini, bir şeyler söyleyerek yastığa fırlattığını, yastıktan tutarak çocuğu kendisine çektiğini ve akabinde bir şeyler söyleyip ayağına hakikat attığını, bileklerinden ve bacağından tutarak sağa sola ve kendisine gerçek sert bir biçimde süratlice çektiğini ve bu hareketini defaten yaptığını gördüm. Öbür öğretmen E.Y.G’nin de çocuğumu uyutmaya çalıştığı sırada kızımın bacak ve bileklerini sıktığını ve kızımın yüzünü bir örtüyle büsbütün kapatarak havasız bıraktığını gördüm. Boğulma tehlikesi yaşayan kızımın ağlayarak kalkmak istediğini gördüğümde içim parçalandı.”

“ÇOCUĞUMA TRAVMA YAŞATTILAR”

S.A, bunun üzerine okul yöneticilerine şikayetçi olacağını söylediğini, daha sonra kendisini arayan okul müdürünün “Okulumuzun ismi zedelenecek, ortamızda halledelim, öğretmenleri işten çıkaracağız, siz çocuğu kreşe göndermeye devam edin.” dediğini tez etti.

Bu durumu kabul edemeyeceğini, başka çocuklara da bu türlü davranılmış olabileceğini düşündüğünü lisana getiren S.A, şunları kaydetti:

“Daha sonra K.K, şikayetçi olmamam için bana bildiri atmaya devam etti. Bu bildiriler telefonumda kayıtlı. Polis merkezine gidip şikayetçi oldum. Aylarca mahkemenin olmasını bekledim. Bir haber alamayınca adliyeye gidip bilgi istedim. Bana evrakımın gelmediğini söylediler. Tekrar karakola gittim. ‘Dosyayı savcılığa gönderdik.’ dediler. Belge savcılığa ulaşmadığını görünce ben de savcıya şikayet dilekçesi verdim. Ben bu olayı unutamam. Öteki kreşe vermeme ve ortadan aylar geçmesine karşın kızım hala uykusundan sıçrayarak ve çığlık atarak uyanıyor. ‘Anne beni okula gönderme’ diye ağlıyor. Çocuğuma travma yaşattılar. Çocuğuma bunu yaşatanların hesap vermelerini istiyorum.”

DARP RAPORU VE MANZARALARI SUNARAK ŞİKAYETÇİ OLDU

Anne S.A’nın, 3 Mayıs’ta çocuğun bacaklarında mor ve sarı ekimozların tespit edildiği darp raporu ve kreşteki manzaralarla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı şikayet üzerine 21 Eylül’de sözü alındı.

İfadesinde olayı anlatan S.A. kreş idaresinin kendisine yalnızca 28 Nisan tarihli imgeleri izlettiğini, evvelki tarihlerdeki kayıtların hard disk bozuk olduğu gerekçesiyle silindiğinin söylendiğini belirterek, buna inanmadığını, kolluk tarafından temin edilen ve kendisine verilen imgelerde uyutma esnasında hırpalanan kızına ziyan verildiğini, manzaraların doğal bir akış içerisinde seyretmediğini, bunun da imajlarda kurum tarafından kırpma yapıldığını gösterdiğini sav etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir