Kremlin’den ilhak açıklaması: 4 bölge yarın Rusya’ya katılacak

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, yarın Ukrayna’da referandum düzenlenen 4 bölgenin Rusya’ya katılacağını duyurdu. Peskov, düzenlenecek imza merasiminde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in konuşma yapacağını açıkladı.

Peskov, ayrıyeten Putin’in Rusya’ya bağlanan bölgelerin yöneticileri ile de görüşeceğini söyledi.

Kremlin’den yapılan açıklamadai Putin ve Erdoğan ortasında telefon görüşmesi için hazırlık yapıldığı bilgisine de yer verildi.

Öte yandan, Kuzey Akım 1 ve 2 boru sınırlarındaki sızıntının “terör saldırısı” olduğunı vurgulayarak, memleketler arası soruşturmanın gerektiğini belirtti.

Rusya’nın elindeki topraklarda son durum.

4 BÖLGEDE RUSYA’YA KATILMA KARARI

Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlenen referandumlarda “Rusya’ya bağlanma” kararının çıktı. Bölgelerdeki kelamda seçim kurullarının kesin olmayan bilgilerine nazaran, Luhansk Halk Cumhuriyeti’ndeki referandumda oyların yüzde 100’ü sayıldı. Oylamaya katılanların yüzde 98,42’si Rusya’ya bağlanmaktan yana oy kullandı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki referandumda oyların yüzde 56,85’inin sayıldığı ve bunların yüzde 94,75’inin Rusya’ya katılmak için oy kullandığı belirtildi.

Rus ordusunun denetim altına aldığı Herson bölgesinde düzenlenen referandumda oyların tamamı sayıldı. Referanduma katılanların yüzde 87,05’i Rusya’ya bağlanmaktan yana oy kullandı.

Zaporijya bölgesindeki referandumda ise oyların tamamının sayıldığı ve oylamaya katılanların yüzde 93,11’inin Rusya’ya katılmak için oy kullandığı söz edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir