Kovid sonrası kalıcı veya uzun süreli koku kaybının nedeni araştırıldı

ABD’li bilim insanları, Kovid-19 geçirenlerin uzun vadeli yahut kalıcı koku kaybının nedenini araştırarak elde ettikleri sonuçları dün yayınladı. Buna nazaran Kovid sırasında ve sonrasında bağışıklık hücreleri, koku alma hudut hücrelerine saldırıyor ve bu hücrelerin azalmasına yol açıyor.

ABD merkezli Duke Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi üzere önde gelen eğitim kurumlarından bilim insanları, Kovid-19 geçiren ve uzun müddetli koku kaybı olan 9 hasta da dahil olmak üzere 24 biyopsiden toplanan koku alma örneklerini tahlil etti. Elde edilen sonuca nazaran, T hücreleri ismi verilen bağışıklık hücreleri hassas burun astarının içindeki koku almaya yarayan hayati sinir hücrelerine saldırdığı ve bu hücrelerin azalmasına yol açtığı ortaya kondu. Bu olağandışı bağışıklık reaksiyonu, sırf koku alma duyusu aylarca kaybolan hastalarda görüldü.

Araştırmacılar koku hudut hücrelerinin sayısına baktıklarında, uzun vadeli koku kaybı yaşayanların kıymetli ölçüde ‘az koku alma hudut hücresine’ sahip olduklarını tespit etti. İngiliz Tabipler Birliği sendikası tarafından yayınlanan haftalık hakemli tıp mecmuasında yayınlanan bir araştırma raporuna nazaran, Kovid sırasında koku alma duyusunu kaybeden insanların en az yüzde 5’i (dünya çapında yaklaşık 15 milyon kişi) bu duyuyu süratli yahut tam olarak geri kazanamıyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir