Kimyasal gaz iddiaları Meclis’te gündem oldu: Etkin soruşturma yürütülmeli

Irak’ın kuzeyinde PKK’ye yönelik yürütülen askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı argümanları Meclis gündemine taşındı.

Önceki gün Meclis’te konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş “Dünden bu yana sınırötesi operasyonlarda kimyasal kullanıldığına dair imgeler, argümanlar, görüntüler, açıklamalar peş peşe kamuoyuna yansıyor. Bunlar yokmuş üzere hiçbirimiz davranamayız. Siyaset erki ve Parlamento sorumluluk almak zorunda ve bunun karşılığını bulmak zorundayız. Dışişleri Bakanlığı şimdi bir açıklama yapmadı. Genelde susmayı tercihe diyorlar. Dış alakalar Komitesi bir araştırma yapmalıdır. Kamuoyunu ikna edici bir açıklama gerekiyor bu konuda” dedi.

TANRIKULU: İNSANLIĞA KARŞI BİR SUÇTUR

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kimyasal silah kullanıldığı tezlerine ait imgeleri izledim. Kimyasal silah insanlığa karşı bir cürümdür. Yarın itibariyle savlara destek olan manzaraların doğruluğu üzerine soru önergemi Meclis gündemine sunacağım. Bu tezler karşısında açıklama yapılmamış olması ilginç” paylaşımı yaptı.

FİNCANCI: BAĞIMSIZ HEYETLERİN İNCELEME YAPMASI ZORUNLU

Türk Tabipler Birliği (TTB) Lideri ve isimli tıp uzmanı tabip Şebnem Korur Fincancı da manzaralarını incelediğini belirterek, “Belli ki hudut sistemini direkt tutan toksik-zehirli kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz” dedi.

Bağımsız heyetleri bölgede inceleme yapmasının memleketler arası kontratlar gereği zarurî olduğuna dikkat çeken Fincancı, “Uluslararası kontratların uygulanması ve kimyasal silahların kullanımını yasaklayan Cenevre Mukavelesi kapsamında bu türlü bir tez ortaya çıktığında nasıl bir araştırma yapılacağı da Minnesota Protokolü’nün unsurlarının ele alınması gerekiyor” diye tabir etti.

DEMİRTAŞ: SESSİZLİKLE GEÇİŞTİRMEK KABAHATİ ONAYLAMAKTIR

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş da toplumsal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda, “Durumun tespiti için bağımsız, memleketler arası bir heyetin bölgeye giderek inceleme yapması gerekir. Bunun şartları sağlanmalıdır. Bu imgelere TBMM ve muhalefet sessiz kalamaz. Bunu sessizlikle geçiştirmek kabahati onaylamaktır. Münasebeti ne olursa olsun kimyasal silah kullanmak dünyanın her yerinde ağır bir hatadır. Bu türlü bir kabahatin açık sorumlusu, savaş siyasetinde hudut tanımayan AKP-MHP iktidarı olur” demişti.

ÇELİK VE KALIN YALANLADI

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, mevzuyla ilgili bu sabah yaptığı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kimyasal silah kullanmakla suçlayanlar, alçak bir iftira şebekesinin kesimidir. Bunlar terör örgütünün cinayetlerini günahsız göstermeye çalışan odaklardır. PKK’nın cinayetlerini övenler, kirli odakların temsilciliğini yaparak TSK’ya saldırıyorlar” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “Kimyasal silah palavrası, terörü aklamaya ve estetize etmeye çalışanların beyhude uğraşıdır. Terörle uğraşımız azim ve kararlılıkla devam edecek” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir