İngiltere’de Strep A paniği! Ölü sayısı 8’e yükseldi, ailelere uyarı, doktorlara talimat

İngiltere’nin Hampshire bölgesinde ilkokula giden bir çocuğun Strep A enfeksiyonuna yeni düşmesiyle toplam meyyit sayısı 8’e yükseldi.

İngiltere Sıhhat Güvenlik Ajansı (UKHSA), ülkede Eylül ayından bu yana 7 çocuğun Strep A enfeksiyonu nedeniyle öldüğünü duyurmuştu.

6 TANESİ 10 YAŞIN ALTINDA, BİRİ 12 YAŞINDA

Bu çocuklardan altı tanesi 10 yaşın altında, biri ise 12 yaşında. Hampshire bölgesinde hayatını kaybeden son kurbanın yaşı şimdi bilinmiyor.

Şimdiye kadarki ölümlerin 7’si İngiltere’de, birisi Galler bölgesinde gerçekleşti. İskoçya’da bugüne kadar sekiz ağır Strep A hadisesi görüldü, fakat buna bağlı vefat yaşanmadı.

Hayatını kaybeden çocuklardan biri- 4 yaşındaki Camila Rose Burns

PANDEMİ SONRASI YİNE ORTAYA ÇIKTI

İngiltere’de 2017-18 yıllarında Strep A enfeksiyonları nedeniyle 10 yaşın altında dört çocuk hayatını kaybetmişti. Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmaya başlamasından beri olay sayılarında gözle görülür bir artış yaşandı. 

Imperial College London’dan Elizabeth Whittaker, “Pandeminin birinci iki yılında çok az A Kümesi Strep gördük. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla bakteri 2022’de tekrar deverana girmeye başladı” dedi.

İNGİLTERE’DE PANİK HAVASI! AİLELERE İHTAR, TABİPLERE TALİMAT

Vaka sayısı ve ölümlerin artması İngiltere’de büyük bir panik havasına neden oldu. 

Sağlık yetkilileri, enfeksiyonla ilgili ailelerin dikkatli olması gerektiğini belirtirken, hekimlere ‘alt sınırdan’ müdahale talimatı gönderildi.

“EN KÜÇÜK KUŞKUDA BİLE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİNE BAŞLANACAK”

Yeni karar nazaran, çocuklarda Strep A enfeksiyonuna ait en küçük kuşkuda bile antibiyotik tedavisine başlanacak.

Erken tedavi usulü ile enfeksiyona en tedavi edilebilir olduğu vakitte müdahale edilecek.

TEDAVİ İÇİN KULLANILAN İLAÇLAR YETERSİZ! ECZACILAR: 2023’DE DE DEVAM EDEBİLİR

Ancak tabiplere gönderilen bu talimat tam da ülkede hastalığın tedavisi için kullanılan 3 ilacın tükenmek üzere olduğu tartışmalarının ortasında geldi.

Dailymail gazetesinde yer alan habere nazaran Strep A tedavisinde kullanılan 3 ilaç stoklarda ‘yetersiz tedarik’ olarak listeleniyor.

Aileler ilacı almak istediklerinde eczanelerden elleri boş döndüklerini argüman ederken, eczacılar kelam konusu durumu ‘çok üzücü’ olarak yorumluyor ve süregelen sorunun 2023 yılında da devam edebileceğini belirtiyor.

“ANTİBİYOTİK VERİLSEYDİ KIZIMIZ ÖLMEZDİ”

Pek çok insan bu enfeksiyonla ağır bir hastalık geçirmezken, hayli bulaşı bu bakteriler önemli hastalıklara ve komplikasyonlara neden olabiliyor. Hastalığın birinci kurbanlarından olan 7 yaşındaki Hanna’nın ailesi kızlarına vaktinde antibiyotik verilseydi bu türlü yıkıcı bir sonuçla karşılaşmayacaklarını tez ediyor.

37 yaşındaki baba Abul Roap, kızının yalnızca hafif bir öksürükle konuta geldiğini belirterek,” Vaktinde antibiyotik verilseydi bu öykü farklı sonlanabilirdi” dedi.

7 yaşındaki Hanna Roap

STREP A NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Strep A tıbbi olarak ‘A kümesi streptokok’ olarak da bilinen ve boğaz ağrısı, bademcik iltihabı üzere enfeksiyonlara neden olan bir bakteri.

Pek çok insan bakteriyi farkında olmadan zararsız bir biçimde taşıyabilir. Fakat bu hasta olabilecek öbür şahıslara bulaştırmasında bir mahzur değil.

STREP A birtakım insanlarda hiç belirti vermezken çoğunlukla döküntü, boğaz ağrısı, kas ağrıları, yüksek ateş, yorgunluk, kulak enfeksiyonu ve ciltte yaralar üzere semptomlarla kendini muhakkak eder. Uzmanlar bu belirtilerin ortalama bir hafta sürdüğünü belirtiyor.

İnsanlar bu bakteriyi, yakın temas, öksürük ve hapşırma yoluyla alabiliyor.

Uzmanlar hastalığın önlenmesi için sık sık el yıkanmasını, öksürürken ve hapşırırken ağzın bir mendil ile kapatılmasını öneriyor.

Okullarda yayılımın önlenmesi için çocukların kıyafetleri ve oyuncakları yıkanmalı ve ortak eşya kullanımının önüne geçilmelidir.

Hastalık için şuan bir aşı olmasa da enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir