İmamoğlu: İstanbul’un kasası bereket doldu, çünkü israfçılar yok

Moda İskelesi’nin açılışına katılan İBB Lideri İmamoğlu, “Vallahi de billahi de İstanbul’un kasası rahmet doldu. Zira israfçılar yok. İsrafçılar yok. Rahmet doldu. Bazen ‘bu sıkıntı şartlara karşın nasıl bu kadar yatırım yapabiliyoruz’ diyorum. İnanın ki 16 milyon insanın duası var. Yaradan bizimle bir arada. Bir de kasamız sizlerin duasıyla rahmet doluyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, ‘150 günde 150 proje’ kapsamında onarımı tamamlanan Moda İskelesi’nin açılışına katıldı.

İş başına gelirken İstanbullulara atıl olan deniz yapılarını kesinlikle en hakikat bir halde hayata geçireceklerini söylediklerini anımsatan İmamoğlu, Moda İskelesi’ni bu kelamın gereği olarak kente kazandırdıklarını belirtti.

Yapının daha evvel tarihi özelliği büsbütün devre bırakılarak yarım yamalak bir süreçle ele alındığını kaydeden İmamoğlu, şunları söyledi:

* “İstanbul’da bu manada bizi üzen çok yapı vardı. Tek tek ele alıyoruz. Bir de attığımız bu adımlar sahiden büyük işler. Bence kalbini burkan, yüzünü asan, umutsuz eden, hani vardır ya kendinize özel bir şey vardır. O sizden kopar giderse dünyanın en mutsuz ve en umutsuz insanı olursunuz.

* Fakat size ilişkin olan o hisleri, o hisleri çok yakın bir biçimde yakalar ve hissederseniz o vakit da dünyaya umutla bakarsınız. Aslında Moda İskelesi’nin dünkü haliyle bugünkü ortasında en büyük fark bu.”

“FATİH’İN EMANETİNE KİLİT VURULMUŞTU”

Üç yılda deniz ulaşımının hissesini yüzde 25 oranında artırdıklarını vurgulayan İmamoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Şimdi temel amacımız İstanbul’da yolcu sayısını daha da arttırmak. Yani biz natürel ortada bir pandemi süreci yaşadık. Baktığınızda bu süreci en hakikat biçimde tahlillerimizi yaparak, altyapıyı güçlendirerek hem de deniz ulaşımıyla ilgili de yapısal problemleri çözerek yürüdük.

* Deniz taksileri devreye sokmamız, nitekim İstanbul’da özel bir durum. Daha özelini söyleyeyim. 50 Deniz Taksinin 50’sini de kendi tersanemizde ürettik. Fatih Sultan Mehmet’in bize emanet ettiği tersanede ürettik.

* Haliç Tersanesi’nin kapısına kilit vurulmuştu. Yıllık 1 milyon lira bile bir üretim olmayan bir tesisti. Biz burada geçen yıl 132 milyon lira üretim yaptık.

* Kendi Deniz Taksisini üretiyor ve daha farklı teçhizatlara sahip deniz taşıtlarını üretmeye devam ediyor.”

“İSTANBUL EŞİTLİKÇİ PRENSİPTEN ASLA VAZGEÇMEYECEK”

Moda İskelesi’ni kütüphanesi, kafesi ve performans alanlarıyla gençlerin çok seveceğini belirten İmamoğlu, İstanbul’un her bölgesine eşir hizmet götürdüklerini söz etti. Kentin sahip olduğu tarihi yapıları koruyan ve gelecek jenerasyonlara aktaran İBB Miras ünitesinin kentin markasına dönüştüğünü söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

* “25 yıl boyunca hani tümden unutulmuş, İBB hizmetlerinin neredeyse yok düzeyinde olduğu bir Kadıköy’ü devraldık. Eski bir Kadıköylü olarak bu yılların kısmen şahidiyim. Lakin artık o periyot bitti.

* Biz Kadıköy’e ne kadar hizmet ediyorsak Sultanbeyli’ye de o kadar hizmet edeceğiz. Şayet Gaziosmanpaşa’yla Bakırköy’ü eşit tutamıyorsanız İstanbul’a belediye başkanlığı yapamazsınız. Bundan sonra İstanbul bu tadı aldı. Bu eşitlikçi unsurdan asla vazgeçmeyecek.”

“KASAMIZ RAHMET DOLDU”

Kentin tek sahibinin 16 milyon İstanbullu olduğunu lisana getiren İmamoğlu, şöyle konuştu:

* “Biz aslında İstanbul’un hakkını İstanbulluya emanet ediyoruz. İstanbul’un hakkını hizmet olarak İstanbulluya akıtıyoruz. İsraftan, kayırmacılıktan, partizanlıktan uzak durdukça İstanbul için daha çok yatırım yapar hale geldik.

* Vallahi de billahi de İstanbul’un bütçesi kasası rahmet doldu. Zira israfçılar yok. İsrafçılar yok. Rahmet doldu. Bazen ‘bu güç şartlara karşın nasıl bu kadar yatırım yapabiliyoruz’ diyorum. İnanın ki 16 milyon insanın duası var. Yaradan bizimle birlikte. Bir de kasamız sizlerin duasıyla rahmet doluyor” dedi.

“ADALAR İSKELESİ’NDEKİ İŞGALİ DE ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

“İstanbul’un maneviyatına ve binlerce yıllık geçmişine sahip çıkacağız” diyen İBB Lideri, “İstanbul’un her rengine sahip çıkacağız. Her inancın, her hayat biçiminin, özgürlük ögelerine hürmet duyan bir idare olarak bugün moda iskelesini kurtardık. Az bir vakit kaldı. Hukuksuzluğun ve adaletsizliğin ortadan kalkacağı birinci anda size kelam; Adalar İskelesi’ndeki işgali de ortadan kaldıracağız” tabirlerini kullandı.

“KADIKÖYLÜLERİN YÜREKLERİNE SU SERPİLDİ”

Tarihi iskelenin tekrar hizmete başlaması için düzenlenen programda konuşan Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı duyduğu memnuniyeti şöyle aktardı:

* “Kadıköylülerin tarihi Taşınabilir İskelesi’ni tekrar iskele olarak görmek istediklerini lisana getirmiştik. Talebimiz niyetimizi belirli edecek bir tabelanın iskeleye asılmasıydı.

* Sayın İBB Liderimiz sağ olsun tıpkı hassasiyete sahip olduklarını belirtti. Çabucak ilgili arkadaşlarını görevlendirdi ve tıpkı hafta tarihi iskeleye evvelce olduğu üzere moda iskelesi tabelası asılarak hem zihniyetin değiştiğini gösterdi hem de kapısı kilitli iskelelerini uzaktan telaşla izleyen Kadıköylülerin yüreklerine su serpti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir