İki rakip Truss ve Sunak’tan İskoçya çıkışı… Referanduma kırmızı ışık

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği ve başbakan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, İskoçya’nın Perth kentinde bir programda karşı karşıya geldi. Başbakanlık ve Muhafazakar Parti liderliği için yarışan iki önder de seçilmeleri halinde İskoçya’ya ikinci bağımsızlık referandumuna müsaade etmeyeceklerini tabir etti.

‘Referandum için ajitasyona gerek yok’

İskoç bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Truss, “Başbakan olursam yeni bir bağımsızlık referanduma müsaade vermeyeceğim” dedi. Truss, İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon‘ın ülkenin gerçek sıkıntılarıyla ilgilenmesi gerektiğini vurgulayarak 2014 referandumunun “bir jenerasyonda bir kez” olduğunu söz etti. Yeni bir referandum için ajitasyona gerek olmadığını lisana getiren Truss, “Kendimi birliğin bir çocuğu olarak görüyorum ve benim için bizler yalnızca komşular değil aileyiz. Ailemizin ayrılmasına asla müsaade vermeyeceğim” açıklamasında bulundu.

‘Birlik konusuna tutkuyla inanıyorum’

Sunak ise “Böyle bir durum içinde olduğumu düşünemiyorum. Biz demokrasi ve istek olan bir birlik içerisinde yaşıyoruz ve bunu kabul ediyorum. Ancak şu anda ya da gelecekte buna (referandum) odaklanacak birinin olduğunu düşünmüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Eski Maliye Bakanı Sunak, birlik konusuna tutkuyla inandığını ve bu bahisteki tartışmaları kazanabileceklerini söyledi.

Sunak ve Truss ortasında liderlik yarışı

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği yarışı Dışişleri Bakanı Liz Truss ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ortasında geçecek. Adaylar 7 Temmuz’da Muhafazakar Parti liderliğinden istifa eden Boris Johnson‘ın yerini almak için çaba veriyor.

Muhafazakar Parti liderliği için 20 Temmuz’da yapılan oylamada Sunak 137, Truss 113 oy almıştı.

Partinin yeni başkanı için tarih: 5 Eylül

Ülke çapında yaklaşık 160 bin Muhafazakar Parti üyesi, yeni başbakanı ve partinin yeni başkanını, sona kalan 2 aday ortasından seçecek.

Oylamanın akabinde Johnson sonrası partinin yeni önderi ve Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın yeni sakini, 5 Eylül’de açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir