İhracat finansmanına yeni model

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Bakanlıkta düzenlenen “Yeni Kuşak İhracat Dayanakları ile Prefinansman Modeli Lansmanı ve Prefinansman Modeli Protokolü İmza Töreni”ne katıldı. Muş, burada yaptığı konuşmada, nisan ayından itibaren bakanlık, Türk Eximbank ve İhracatı Geliştirme AŞ’nin (İGE AŞ) ile yapılan uzun istişare ve çalışmalar sonucunda bugün protokolün imzalanmasıyla prefinansman modelini hayata geçireceklerini söyledi.

Firmaların ihracat takviyelerinden yararlanmak için öncesinde faaliyetini gerçekleştirerek harcama yaptığını ve gerekli evraklarıyla incelemeci kuruluşa başvurduğunu anımsatan Muş, bu müracaatın incelenmesi ve tahakkuku sonucunda dayanak ödemelerinin yapıldığını bildirdi.

Muş, buna rağmen müracaat, inceleme ve tahakkuk süreçleri dahil edildiğinde, faaliyet ile ödeme ortasında bir müddet geçtiğine ve bu durumun ihracatçılara finansman yükü doğurduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu yükü ortadan kaldırmak ve ihracatçılarımıza yönelik kredi kabiliyetini artırmak gayesiyle İhracat Dayanaklarına Ait Karar’ımıza dayanarak, Bakanlığımız uyumunda Türk Eximbank ve İGE AŞ’nin iştirakiyle prefinansman ve teminata yönelik bir model geliştirdik. Pazara Giriş Projesi Hazırlama Dayanağı, Global Tedarik Zinciri Yetkinlik Proje Takviyesi, Tasarım ve Eser Geliştirme Dayanağı, Marka ve TURQUALITY Takviye Programları, ihracat ve e-ihracat konsorsiyum statüsü verilen şirketlere yönelik takviyeler başta olmak üzere kurguladığımız modelde, mal ve hizmet ihracatçılarımıza verdiğimiz proje, program ve statü bazlı dayanaklarımıza prefinansman imkanı getiriyoruz. Bakanlığımız tarafından takviye başvurusu uygun görülen ihracatçılarımız, Türk Eximbank’a kredi müracaatında bulunacak ve prefinansman protokolü çerçevesinde öncelikli olarak değerlendirmeye tabi tutulacaklardır.”

Bankalar da kefalet sistemine dahil oluyor

İGE AŞ’nin 1 Mart 2022’de hayata geçirildiğini anımsatan Muş, ağustosta 20 bankanın da iştirakiyle şirketin sermaye yapısının güçlendirildiğini kaydetti. Muş, bankaların kefalete ait protokollerinin imza sürecinin başladığını ve en kısa müddette bunların kefalet sistemine dahil olmasını öngördüklerini anlattı.

Muş, böylece, kredibilitesi olan lakin teminat sorunu yaşayan, başta KOBİ’ler olmak üzere tüm ihracatçılar için İGE AŞ’nin finansmana erişiminin daha da kolaylaştığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Kefalet sıkıntısına tahlil bularak firmalarımızın krediye erişim süreçlerini hızlandırdık. Bugüne kadar 2 bin 148 firmaya 6 milyar liranın üzerinde krediye kefalet sağlayarak ihracatçılarımıza finansman konusunda nefes aldıran ve bu pozisyonunu her geçen gün güçlendirecek olan İGE AŞ, prefinansman modelimizde de kıymetli bir sacayağıdır. Hakikaten protokol kapsamında Türk Eximbank tarafından prefinansman kredisi onaylanan ihracatçılarımıza, güçlü sermaye yapısıyla kıymetli bir paydaşımız olan İGE AŞ de öncelikli olarak teminat takviyesi sağlayacaktır. Kredisi ve öncesinde Bakanlığımızdaki takviye başvurusu onaylanan ihracatçılarımızın dayanakları süratli bir formda ödenecek ve ihracatçımız bu hak edişlerini direkt Türk Eximbank nezdinde kullandırılan kredilerin geri ödemesinde kullanabilecektir.”

Bakan Muş, “İhracat Takviyelerine Yönelik Prefinansman Modeli”nin ihracatçıların öteden beri talep ettiği yesyeni bir model olduğunu belirterek, “Bu modelle dayanaklarımızın aktifliğini artıracak, her sene dayanaklar için bütçeden ayrılan kaynağı finansman ile eşleştirerek çarpan tesiriyle ihracatçımızın hizmetine sunacağız” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir