İBB, Türk-İş ve Hak-İş arasında toplu iş sözleşme imzalandı

İBB, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ sendikaları ortasında, kurumda ve iştirak şirketlerinde emek veren çalışanlara yönelik toplu iş kontratları ve ek protokoller imzalandı. İmza merasiminde konuşan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’da israfı engelleyen, tasarrufu önceleyen, milletin hakkını koruyan, çalışanın da hakkını koruyan bir idare olarak, kamu kaynaklarının bir avuç insan için değil, millet için kullanıldığı bir süreci var etme konusunda kararlı bir biçimde yolumuza devam ediyoruz. Yeni idare anlayışımız budur. Modelimiz budur” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kurumda ve iştirak şirketlerinde emek veren çalışanlarına yönelik hayata geçirdiği toplu iş kontratları ve ek protokolleri, HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ sendikaların iştirakiyle imza altına aldı. Sabah saatlerinde HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan ile öğlen saatlerinde de TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay’la bir ortaya gelen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, imza öncesinde yaptığı konuşmasında çarpıcı sayılar aktardı. “Ülkemizde nüfusun neredeyse yüzde 10’unun, ülke zenginliğinin yüzde 70’sinin sahibi olduğunu düşündüğümüzde, işimizin ne kadar güç olduğunu, daima bir arada hesaplamamız gerekir” diyen İmamoğlu, “Eşitlik unsurunu, temelden başlayıp düzeltme konusunda ağır efor göstermemiz kaidedir. Nüfusumuzun yüzde 50’si ise, bu ülke zenginliğinin yalnızca ve yalnızca yüzde 4’üne sahiptir. Türkiye’de servetin yüzde 70’i, neredeyse yalnızca 8,5 milyon insanın elinde. Neredeyse 43 milyon insan ise, bu ülkenin, bu cennet vatanının nimetlerinin yalnızca yüzde 4’üne sahip” bilgilerini paylaştı.

“Adaletsizliği ve eşitsizliği gidermemiz şart”

“Bu adaletsizliği, bu eşitsizliği gidermemiz kaide. Bu çarpıcı boyut, sürece bakışımızın da uğraşımızın de temelini oluşturmalıdır” diyen İmamoğlu, “Tabii bu bir tercih sıkıntısı. Nasıl bir tercih yaptığınız değerli. Yani topyekun eşitlik kavramı içerisinde 85 milyon insanımızı mı kaygı ediyoruz, ona dönüp mü uğraşıyoruz? Yoksa, yalnızca devir dönem küçük zümreleri ya da muhakkak kümeleri mı keder edinen bir idare anlayışına sahibiz? Ülkenin yönetimsel tercihleri aslında bu görünümleri ve bu istatistikleri önümüze koyar” sözlerini kullandı. Dünya sayılarından örneklere de konuşmasında yer veren İmamoğlu, “Bazı ülkelerde en çok kazanan yüzde 10’luk kesitin elde ettiği gelirle, az kazanan yüzde 50’lik kesitin elde ettiği gelir ortasındaki fark, gelişmiş kimi ülkelerde 7 kat iken, bizde 23 kat. Türkiye’mizde yüzde 50’lik kısmın cebine giren her 1 liranın karşılığında, en çok kazanan yüzde 10’luk kesitin cebine 23 lira giriyor birebir anda. Ve her yıl zenginleşme bu yüzde 10’luk kesimde 23  kat büyürken, ne yazık yüzde 50’lik bölümdeki yoksullaşma de 23 kat derinleşerek, aşağı yanlışsız iniyor. Bu süreci durdurmadığımız sürece, ülkemizdeki güçlenmeyi, ülkemizdeki zenginleşmeyi tanım edemeyiz” formunda konuştu.

“Adaleti sağlayacak en büyük güç, emeğin gücüdür”

“Millet; memnunluk nedir, refah nedir, huzur nedir; bunu kavrayabilmeli” diyen İmamoğlu, “Bu yolda, ortak akılla süreci tedavi etmeliyiz ve tamir etmeliyiz. Bu gidişatı durduracak kaynağın dağılımındaki adaleti sağlayacak en büyük güç nedir biliyor musunuz? Aslında emeğin gücüdür. Çalışanların gücüdür. Bu süreç orada tedavi edilmeye, tamir edilmeye başlar. Ve memleketin tamamına yayılması mümkün olur. Personellerin ücretlilerin, dar gelirlilerin paylaşımdaki adaletini sağlamak, onların refah seviyesini artırmak, onların imkanlarını geliştirmek, ömür içerisindeki muhakkak hususlarda elde ettikleri kimi imkanlar ile ortadaki uçurumları kapatmakla, ülkenin refah seviyesini düzeltebilir ve o uçurumları ortadan kaldırabilirsiniz” diye konuştu. Kendilerinin “milletin iktidarı” için çalıştığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bir siyasi mensubiyetin, siyasi kişiliğin, siyasi bir bireyin ya da siyasi bir partinin iktidarı için değil, milletin iktidarı için çalışıyoruz. Hasebiyle biz, gücümüzü bu kavramla ortaklaştırmalı, bir arada düşünmeli ve ‘Milletin refah seviyesini üste nasıl taşırız’ı daima birlikte sıkıntı edinip, tahliller oluşturma konusunda uğraş sarf etmeliyiz” dedi.

Sendikalaşmanın önemi

“İBB emekçilerinin yüzde 92’si, toplu iş kontratı kapsamında çalışıyor”

Bu kapsamda sendikalarla birlikte ortak akıl geliştirmeyi ve örnek tahliller üretmeyi önemsediklerinin altını çizen İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“İBB çalışanlarının yüzde 92’si, toplu iş mukavelesi kapsamında çalışıyor. İBB, çalışma hayatındaki 20 işkolundan 13’ünü bünyesinde barındıran çok büyük bir tertip. Bu tertipte çalışma münasebetleri, 14 yetkili sendika ile ve 38 toplu iş mukavelesiyle yönetiliyor. 3,5 yılda, 39 toplu iş mukavelesi ve 65 ek protokol, karşılıklı iş birliği içerisinde hayata geçirildi. Bu 39 toplu iş mukavelesinin 21’i, birinci kez bizim devrimizde örgütlenen işyerleriyle imzalandı. Tüm çalışanların yüzde 57’ye yakını, birinci kez bizim devrimizde toplu iş mukavelesinden yararlanma bahtına sahip oldu. 2022 yılı içerisinde sendikalarla, yaklaşık 50 bin çalışanı ilgilendiren 13 toplu iş kontratı ve 42 ek protokol imzaladık. Kur artışından ve ülkenin genel ekonomik zorluklarından etkilenen çalışanlara takviye olmak için, fiyat idaresi 6 aylık artışlar olacak biçimde yine düzenlendi. Bu iki hususta da sendikalar ile el sıkışarak ilerlendi ve ek protokoller imzalandı. Direkt hizmet alımı kapsamında çalışan, KHK statüsündeki yaklaşık 40 bin çalışanın yol ve yemek fiyatlarını insani standartlara getirildi. Toplu iş mukavelesi yetki davası devam eden yaklaşık 15 bin çalışanın da mağdur olmaması için de gereken hassasiyet gösteriliyor.”

“Kamu bankalarından tek bir kuruş kredi almadan, çalışanların şartlarını düzgünleştirmek ismine elimden geleni yapmanın gururunu yaşıyorum”

Çalışanını düşünen bir kurum olmanın manevi olarak huzuru ve gururunu yaşadığını vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kriz şartlarında, millete ilişkin kamu bankalarından tek bir kuruş kredi almadan, bir belediye olarak çalışanların şartlarını uygunlaştırmak ismine elimden geleni yapmanın da hem keyfini hem gururunu yaşıyorum. Ben, 86 bin çalışanımın -ister en zirvesindeki yöneticisi olsun, ister sokakta emeğiyle o caddeyi, kaldırımı süpüren kardeşim olsun- yüzüne baktığımda, başımı öne eğmeyecek bir yönetici olmayı kendime çok kıymetli görürüm. Başımı yere eğmeden, onun yüzüne gururla bakarak, onun hakkını koruyan bir yönetici olduğunu hissettiren bir Belediye Lideri olmak, benim şu koltukta tahminen de en mutlu olacağım anlardan birini bana yaşatmak demektir. O bakımdan çok kıymetli adımlar atıyoruz. Atmaya da devam edeceğiz. Zira, İstanbul’un ne kadar kıymetli hizmetler beklediğini biliyoruz. İstanbul’da israfı engelleyen, tasarrufu önceleyen, milletin hakkını koruyan, çalışanın da hakkını koruyan bir idare olarak, kamu kaynaklarının bir avuç insan için değil, millet için kullanıldığı bir süreci var etme konusunda kararlı bir biçimde yolumuza devam ediyoruz. Yeni idare anlayışımız budur. Modelimiz budur”

Hak-İş Lideri: Toplumsal diyalog düzeneklerini sürdürerek başarılı olmak mümkün

Toplu iş kontratı imzalarının atılmasından evvel konuşan Hak-İş Konfederasyonu Genel Lideri Arslan ise, “Toplantımızın üç başka ayağı var. Birincisi; kontratı imzalanamayan, avans uygulaması yapılan iş yerlerimiz. İkincisi; toplu mukaveleleri geçmişte imzalanmış ancak ekonomik istikametten sıkıntıları problemler olduğu için uygunlaştırma yapılan iş yerlerimiz. Bir de toplu iş kontratı yapılan 47 bin kişi” bilgilerini paylaştı. Hak-İş’in en geniş örgütlendiği kurumun İBB olduğunu belirten Arslan, “Hak-İş olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki faaliyetlerimizi baştan itibaren istikrar içerisinde sürdürmeye çalıştık. Sayın Başkan’la görüştüğümüzde, vakit zaman taleplerimizi de tabir ettiğimizde gördük ki, karşılıklı konuşarak, müzakere ederek, o bizim sihirli sözcüğümüz olan ‘sosyal diyalog’ düzeneklerini sağlıklı bir halde sürdürerek, işleterek bence başarılı olmak mümkün” tabirlerini kullandı.

TÜRK-İŞ Lideri: Bütün partilere gereksinimimiz var, örgütlenmenin önünü açsınlar

TÜRK-İŞ olarak 70’nci kuruluş yıldönümlerini kutladıklarını kaydeden TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay da konuşmasında sendikal örgütlenmenin ehemmiyetine dikkat çekti. Kendilerinin 1,3 milyon resmi üyesi olduğu bilgisini aktaran Atalay, “Bu ülkede örgütlülük, yüzde 14. Şu anda 18 milyon çalışanın olduğu bir ülkede, yüzde 14 örgütlüyüz. 200 bin küsur civarında DİSK’in üyesi var. 700 bin civarında HAK-İŞ’in üyesi var. İktidarına da muhalefetine de sesleniyorum: Çıkın da topluma deyin ki, ‘Örgütlenin.’ Nereye örgütleniyorsa, örgütlensin. Kime itimat ediyorsa, kime güveniyorsa, oraya gitsin. Zira, örgütlük olmadan hiçbir iş olmaz. Zira bu ülkede o denli ayrıştık ki, bunun bedelini ben de ödüyorum. Bunun bedelini siz de ödüyorsunuz. Bunun bedelini Sayın Lider da ödüyor” dedi.

İmzalanan toplu iş kontratı nedeniyle İmamoğlu’na teşekkürlerini sunan Atalay, “Ben burayı aramadan, hiç gelmeden noksansız sıkıntılar halloldu. Ben, bugün buraya imzaya geldim. İstek ediyorum, inşallah bu her yerde olur. Biz örgütlenmeye kalktığımız vakit, Türkiye’nin her yerinde çabucak bizi kapının önüne koyuyorlar. İstisnalar hariç. Diyorlar ki, ‘Sendika istemiyoruz.’ En büyük firmalar bunu yapıyor. Bunu kurumlar yapıyor, kuruluşlar yapıyor. Bu, sürdürülebilir bir iş değil.  Onun için, örgütlenmeyle ilgili siyasete muhtaçlığımız var. Bütün partilere gereksinimimiz var. Bu örgütlenmenin önünü açsınlar” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir