Ian Kasırgası’nda mahsur kalan 500’ün üzerinde Floridalı kurtarıldı

ABD’nin Florida eyaletinde tesiri devam eden ve büyük hasara yol açan Ian Kasırgası’nda 500’den fazla kişinin kurtarıldığı belirtildi.

Florida Acil Durum İdaresi Departmanından yapılan açıklamada, Lee ve Charlotte ilçelerinde kasırga nedeniyle mahsur kalan 500’ün üzerinde kişinin kurtarılarak polis ve askerlerin de yardımıyla inançlı bölgeye tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

Florida Valisi Ron DeSantis, Sanibel Adası’na ulaşımın sağlandığı köprünün çöktüğü bilgisini verdiği açıklamasında, hasarın boyutunu anlatmak için İncil’de yer alan felaket ile ilgili kısımlara atıf yaptı.

Ian’ın tesirli olduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, dalgaların sürüklediği yüzlerce teknenin karaya vurduğu, kasırganın kimi tekne ve botları otoyola kadar taşıdığı, bataklık bölgelerindeki timsahların otoyola çıktığı görüldü.

Devrilen elektrik direkleri nedeniyle yollara saçılan kablolar tehlike oluştururken Etraf Müdafaa Departmanı yetkilileri, eyaletteki bir düzine atık su arıtma tesisini basan sel suları münasebetiyle bakteri ve öteki hastalık sebebi olabilecek organizmaların etrafa yayılabileceği konusunda halkı uyardı.

Florida’da hala 2 milyona yakın bireye elektrik hizmeti verilemezken, şiddetini artırarak tekrar kasırga kategorisine yükselen Ian’ın bugün Güney Carolina eyaletini tesiri altına alması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir