Haftalık küresel maymun çiçeği vakaları yüzde 20 arttı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği salgınının yayılımının hızlandığını ve dünya genelinde haftalık olay sayılarının yüzde 20 arttığını açıkladı.

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında yaptığı açıklamada, maymun çiçeği virüsü salgınına dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Ghebreyesus, yıl başından bu yana 93 ülkede maymun çiçeği olaylarının görüldüğünü aktararak 16 Ağustos prestijiyle toplam hadise sayısının 36 bin 412 olduğunu ve virüs nedeniyle 12 kişinin öldüğünü tabir etti.

Haftalık bazda olayların en çok son bir haftada görüldüğüne dikkati çeken Ghebreyesus, son 7 günde yaklaşık 7 bin 500 yeni olayın belirlendiğini ve haftalık olay sayılarının yüzde 20 arttığını lisana getirdi.

Ghebreyesus, maymun çiçeğine karşı mevcut çiçek aşılarının tesirli olabileceğini lakin aşı tedarikleri ve tesirlilik oranlarına dair bilgilerin çok sonlu olduğunu söyledi.

COVİD-19 VEFATLARI YÜZDE 35 ARTTI

Öte yandan Ghebreyesus, korona virüsü (Covid-19) salgınının da tasa verici olmayı sürdürdüğünü belirterek, son bir haftada dünyada 15 bine yakın Covid-19 kaynaklı can kaybının yaşandığını ve ölümlerin bir evvelki haftaya nazaran yüzde 35 arttığını belirtti.

“Biz bu salgından yorulduk ancak virüs bizden yorulmadı” diyen Ghebreyesus, son haftalardaki Covid-19 artışlarına BA.5 alt varyantlarının yol açtığı bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, virüsün evriminin daha yeterli takip edilebilmesi için ülkelere “test ve genom sıralaması kapasitelerini azaltmama” davetinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir