Güney Kore’de eski Devlet Başkanı Lee’ye af çıkarıldı

Yonhap’ta yayınlanan habere nazaran, Yoon’un mayısta vazifeye gelmesinden bu yana ikinci sefer kullandığı af yetkisinden, Lee dahil olmak üzere kimi siyasetçi ve bürokratlar yararlandı.

Rüşvet ve zimmete para geçirme hatalarından 2018’de 15 yıllık mahpus cezasının azaltılması için temyize gidilmesinin akabinde 17 yıl mahpus cezasına çarptırılan eski Devlet Balkanı Lee, aftan yararlandı.

İki yıllık mahpus cezası gelecek yıl mayısta sona ermesi beklenen eski Lider Moon Jae-in’e yakın liberal siyasetçi eski Güney Gyeongsang Valisi Kim Kyoung-soo da aftan yararlanan bir öbür kıymetli kişi oldu.

Ayrıca, eski Lider Park Geun-hye periyodunun Genelkurmay Lideri Kim Ki-choon, eski Maliye Bakanı Choi Kyoung-hwan, eski Ulusal İstihbarat Servisi Yöneticileri Nam Jae-joon, Lee Byung-kee ve Lee Byong-ho ile devlet başkanlığı siyasi işlerden sorumlu eski sekreteri Jun Byung-hun da aftan yararlandı.

Samsung Electronics İcra Heyeti Lideri Lee Jae-yong ve kimi iş insanları da Yoon’un ağustostaki birinci affından yararlanmıştı.

Lee’nin 10 milyon dolar rüşvet aldığı ileri sürülmüştü

Güney Kore’de mahkeme, 29 Ekim 2020’de “rüşvet ve misyonunu berbata kullanmak” suçlamalarıyla 2018’de 15 yıl mahpus cezasına çarptırılmasından sonra 2019’da kefaletle hür bırakılan eski Devlet Lideri Lee hakkında verilen 17 yıllık mahpus cezasını onamıştı.

Mahkeme, Lee hakkında verilen 10,9 milyon dolarlık para cezası kararını de onaylamıştı.

Lee, 2018’de aldığı 15 yıllık mahpus cezasının azaltılması için temyize gitmesinin akabinde 17 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Eski Devlet Lideri Lee’nin 2008-2013 yıllarında misyon yaptığı sırada yaklaşık 10 milyon dolar rüşvet aldığı ileri sürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir