Güldüren Peynir Çıkışından Türkiye’nin de Dahil Olduğu Göçmen Planına: İngiltere Başbakanı Liz Truss Kimdir?

Boris Johnson’ın istifasının akabinde rakibi Rishi Sunak’ı geçerek İngiltere’nin yeni Başbakanı olan Liz Truss hakkında ünlü peynir çıkışından özel hayatına daha evvel hiçbir yerde duymadıklarınızı derledik. Ayrıntılar içeriğimizde…?

Kaynak: https://www.britannica.com/biography/…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın istifasının akabinde rakibi Rishi Sunak’ı geçerek İngiltere’nin yeni Başbakanı olan Liz Truss’ı daha öncesinden kesinlikle duymuşsunuzdur.

1. Tam ismi Mary Elizabeth Truss olan Liz Truss 26 Haziran 1975 Oxford doğumlu. Kendisi İngiltere Dışişleri Bakanı olarak misyon yapan ikinci bayan Muhafazakar Parti üyesi.

2. Kendisinin babası Leeds Üniversitesi’nde matematik profesörü. Annesi ise bir hemşire.

3. Küçükken ailesiyle birlikte Margaret Thatcher’ın siyasetlerine karşı şovlara katıldığını lisana getiren Truss, ironik bir formda Thatcher’ı rol modeli olarak gördüğünü tabir ediyor.

4. 1993 yılında Merton’da Siyaset, İdeoloji ve İktisat okuyan Truss, siyasete atılmaya birinci sefer bu devirde karar vermiş. Hatta kendisi, Oxford Üniversitesi Liberal Demokratları Lideri olarak vazife almış.

5. Şimdi 19 yaşındayken İngiliz monarşisinin kaldırılmasını isteyen bir önergeyi destekleyen bir konuşma yapan ünlü siyasetçi, okuldan mezun olur olmaz Muhafazakar Parti’ye girmiş diyebiliriz.

6. 1997 yılında Muhafazakar Parti’de muhasebeci olan şimdiki eşi Hugh O’Leary ile tanışan Truss’un şu anda iki de kızı var.

7. Truss, Theresa May ve Margaret Thatcher’ın akabinde İngiltere’nin üçüncü bayan başbakanı olacak.

8. Kendisi aslında Muhafazakar Parti’de yer almadan evvel sizlere üstte bahsettiğimiz üzere siyasi hayatına Liberal Demokratlar ile başlamıştı.

9. Ayrıyeten ünlü siyasetçi, 2016 yılında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalması gerektiğini söylemişti lakin kendisinin bu niyeti epeyce reaksiyon çekmişti.

10. The Guardian’ın haberine nazaran; Truss, 2014 yılında yaptığı konuşması sebebiyle bir periyotlar İngiltere’nin en çok konuşulan isimlerinden biri olmuş.

İngiltere’nin ithal ettiği peynir ölçüsü hakkında konuşan ünlü siyasetçi, goygoycuların eline kötü halde düşmüş.

11. Ünlü ismin goygoycuların eline düştüğü tek olay bu da değil. Kendisi Twitter’da ismini aratacağına kazara kendi ismini tweetlemişti. ?

12. Truss karaokeyi çok seviyormuş.

Ünlü siyasetçi, Manchester’da bir partide Bill Medley ve Jennifer Warnes’ın Dirty Dancing müziğini söylemişti.

13. Kendisinin en sevdiği müzik; Macy Gray’in Try’ı; en sevdiği sinemalar ise Ferris Bueller’ın Day Off, The Breakfast Club ve St. Elmo’s Fire’ymış.

14. Truss’ın İngiltere halkı tarafından en çok eleştirildiği mevzu ise kendisinin AB konusundaki fikirlerinin çok süratli değişmiş olması.

16. Truss Temmuz ayında Ruanda ile imzalanan göçmen hudut dışı programını ülkemizin de yer aldığı farklı ülkelerle genişletmeye çalışacağını söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir