Fındık ihracatının üçte biri Trabzon’dan

Sezonun birinci 10 ayında gerçekleşen fındık ihracatında evvelki döneme nazaran ölçüde yüzde 22 oranında artış yaşanırken, elde edilen döviz gelirinde yaşanan artış oranı yüzde 3 oldu. Toplam 127 ülkeye gerçekleştirilen fındık ihracatında en büyük hissesi klasik ihraç pazarları olan Avrupa ülkeleri aldı.

2021/2022 fındık ihraç döneminin birinci 10 ayında Trabzon vilayetinden ise 103 bin 77 ton fındık ihraç edilerek karşılığında 562 milyon 223 bin 962 dolar döviz girdisi sağlandı. 10 aylık dönemde Trabzon’dan gerçekleştirilen fındık ihracatında ölçüde yüzde 20 artış yaşanırken kıymet meblağda yüzde 9 oranında düşüş yaşandı. Dönemin birinci 10 ayında toplam fındık ihracatının üçte birine tekabül eden yüzde 34’lük kısmı Trabzon’dan gerçekleşti ve Trabzon fındık ihracatındaki birinciliğini sürdürdü.

Sezonun 10 ayında Trabzon’dan 61 farklı ülkeye fındık ihraç edilirken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla İtalya, Almanya, Polonya Fransa ve Çin Halk Cumhuriyeti oldu.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Bölüm Komitesi Lideri Mehmet Cirav, ihraç döneminin bitimine kalan 2 aylık devirde fındık ihracatımızın dönemin tamamını artışla kapatacağından ümitli olduklarını belirterek, ihracatta ölçü olarak da paha olarak da hedeflenen sayılara ulaşılacağını söyledi. Cirav, tüm dünya pazarlarında olduğu üzere ülkemizde de maliyet baskısı ve bunun sonucunda oluşan yüksek enflasyon baskısı altında güç bir periyodun içinden geçtiklerini, yaşanan bu olumsuz ortamın arz ve talepte oluşturduğu daralma ortamında dahi fındık ihracatının çok değerli bir muvaffakiyet gösterdiğini, fakat üretim maliyetlerinde ve bilhassa güç maliyetlerindeki yüksek artışların ihracatçı firmaları zorladığını lisana getirdi.

Benzer formda girdi maliyetlerinde yaşanan yüksek fiyat artışlarının üretici tarafında da meselelere yol açtığını ve bu durum karşısında da üreticinin artan yüksek oranlı maliyetler nedeniyle üretim ve hasat süreçlerinde zorluklarla karşılaştığını vurgulayan Cirav, “Bu durum dikkate alınarak üreticinin bu yüksek maliyetler nedeniyle üretim ve hasat etaplarında desteklenmesi gerekiyor. Bunun yanında eseri bedele dönüştüren ihracatçı bölümünün de hem üretim maliyetleri basamaklarında hem de finansman imkanlarına erişim etaplarında desteklenmesin gerekiyor. Fındık hasadının başlamasına 1 aylık bir mühlet kaldı. Bu yılki rekoltenin mevcut hava kuralları dikkate alınarak çok uygun olması bekleniyor. Fındık fiyatlarının beklentiler paralelinde hasat öncesinden açıklanması ve fındık tarımındaki tüm aktörlerin beklentileri ile örtüşen ve içinde bulunduğumuz olumsuz ortamın da tesirlerini bertaraf edecek bir fiyat açıklanması ile Karadeniz Bölgesinin en büyük ekonomik girdisini sağlayan fındığın ülke iktisadına çok daha üst seviyede katkı sağlamış olacak” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir