FBI tarafından baskın yapılan eski ABD Başkanı Trump’ın evinde 184 gizli belge bulundu

ABD Adalet Bakanlığı, Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago’da yer alan mülkünün FBI casusları tarafından aranmasının emredildiği yeminli tabirle ilgili evrakların düzenlenmiş halini kamuoyuyla paylaştı. Trump’ın meskeninde bulunan 15 kutuda yapılan ön incelemelerin ayrıntılarının belirtildiği dokümanlarda, “16-18 Mayıs 2022 tarihleri ortasında FBI casusları, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi’ne (NARA) verilen 15 kutunun ön incelemesini gerçekleştirdi. Şu ana kadar 15 kutunun 14’ünde sınıflandırılmış dokümanlar belirlendi. Sınıflandırılmış 184 eşsiz evrakın ön incelemesinde ise, 67 özel, 92 bâtın ve 25 çok bilinmeyen evrak tespit edildi” tabirleri yer aldı.

TRUMP DESTEKÇİLERİNDEN KORUMAK İÇİN DÜZENLENDİ

Adalet Bakanlığı, yeminli tabirde düzeltmelerinin yapılmaması durumunda şahitlere yönelik risklere atıfta bulunarak düzeltmelerin bozulmadan tutulması gerektiğini destekleyen bir bildiri paylaştı. Bakanlık, “bilgileri yeminli beyanda yer alan birden fazla sivil tanığı” korumak için yeminli tabirdeki detayları kamuoyundan gizlemenin gerekli olduğunu aktardı. Şahitlerin kimliklerinin korunması gerektiği belirtilen Bakanlık açıklamasında, “Tanıkların kimlikleri açığa çıkarsa misilleme, yıldırma yahut taciz üzere ziyanlara ve hatta fizikî güvenliklerine yönelik tehditlere maruz kalabilirler. Mahkemenin daha evvel de belirttiği üzere, bu davada bu telaşlar varsayımsal değildir” denildi.

FBI CASUSLARINA TEHDİT

Raporda ayrıyeten, soruşturmaya dahil olan FBI casuslarının “şiddet tehditleri” aldığı da belirtilerek, “Bu soruşturmayla irtibatlı olarak kimliği alenen tespit edilen FBI casusları, halktan tekraren şiddet tehditleri aldı” denildi. Savcılar, “Tanıkların kimliklerinin ifşa edilmesi, hükümetin soruşturmasına olan itimatlarını zedeleyecek ve öteki potansiyel şahitlerin bu soruşturmada ve başkalarında öne çıkmasını engelleyecektir” dedi. Savcılar, soruşturma stratejileri hakkında çok fazla bilgi ortaya çıkarsa hükümetin “soruşturmayı engellemek yahut öbür bir halde müdahale etmek için adımlar atılabileceğine dair haklı endişeleri” olduğunu tabir etti.

Bu ayın başlarında FBI casusları Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Mar-a-Lago’daki konutunu aramış ve Trump’ın konutunda çok sayıda bâtın evrak bulmuştu. Kaynaklara nazaran, Trump’ın meskeninde çok saklı olarak işaretlenen 20 kutudan fazla eşya bulunmuştu. FBI casusları toplamda 11 bilinmeyen doküman setinden 4’ünün çok bilinmeyen, 3’ünün ise kapalı olarak işaretlendiğini belirtmişti. Trump, Casusluk Maddesi’ni ihlal etmiş olabileceği, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesi üzere münasebetlerle cezai soruşturmaya alınmıştı. Öte yandan FBI’ın Trump’ın meskenini aramasının akabinde, Trump destekçileri FBI casuslarına yönelik şiddet tehditlerinde bulunmuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir