Fahrettin Altun’dan ‘tahıl koridoru anlaşması’ açıklaması

İletişim Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde bugün Dolmabahçe’de gerçekleştirilen Karadeniz’den Ukrayna tahılının inançlı halde geçirilmesine yönelik imzalanan tahıl koridoru imza merasimine ait açıklamada bulundu.

Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

* Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye, milletlerarası toplumun karşılaştığı zorluklarla gayrette kalıcı diplomasinin değerini bir defa daha gösterdi. Bugün imzalanan muahede, çok gereksinim duyulan tahıl ihracatının önünü açarak global besin krizini hafifletecek.

* Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın da belirttiği üzere, bu mutabakat tüm dünyada kıtlığı önleyecek ve hayat kurtaracak. Global problemleri diplomasiyle ele alma taahhüdümüzü gösteren bu mutabakata aracılık etmek için Ukrayna ve Rus taraflarının yanı sıra BM ile yakın bir formda çalıştık.

* Türkiye, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliği sayesinde uzun müddettir memleketler arası arenada kıymetli bir aktör olarak öne çıkıyor. Besin güvenliği, göç, güç krizi ve bölgesel çatışmalar üzere mevcut bölgesel ve global meseleleri çözmek için çalışmaya devam ediyoruz.

‘TÜRKİYE, UKRAYNA SAVAŞININ BAŞINDAN BU YANA DİPLOMATİK TEŞEBBÜSLERİNİ SÜRDÜRÜYOR’

İletişim Lideri Altun, açıklamasının devamında şu tabirleri kullandı:

* Türkiye, Ukrayna savaşının başından bu yana diplomatik teşebbüsleri sürdürüyor. Daha evvel ateşkes görüşmeleri için iki tarafı bir ortaya getirmeyi başarmıştık. Tahıl ihracatı konusunda bugün büyük ilerleme kaydettik. Dünyamız çalkantılı vakitlerden geçerken, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın ebediyen ortaya koyduğu üzere, tahliller bulmak için güçlü bir liderliğe ve kararlılığa muhtaçlığımız var. Milletlerarası toplumu ortak meselelere diplomatik tahliller bulmak için hiçbir uğraştan kaçınmamaya davet ediyoruz.

* Çatışma ve krizlerle dolu istikrarsız bir bölgede Türkiye, bir barış ve istikrar ışığı olarak parlamaktadır. Karşılaştığımız zorlukların büyüklüğü ne olursa olsun, temasa, diyaloga ve diplomasiye olan inancımız her vakit güçlü olmuştur. Türkiye olarak, istikrar ve barış davasına hizmet edecek aktörlerle bağ kurmaktan asla çekinmeyeceğiz.

* Bugünkü muahede, memleketler arası toplumun insanlığın karşı karşıya olduğu sayısız devasa zorluğun üstesinden gelmek için bizimle birlikte çalışabileceğini gösterdi. Dünya bir salgını atlatırken ve bölgemiz birden fazla çatışmayla meşgulken, dünya başkanlarının harekete geçmesi kritik değer taşıyor.

* Daha aydınlık bir gelecek istiyorsak, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın sergilediği üzere bir yavuz liderlik diğer yerlerde de kendini göstermelidir. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir