EYT yarın Meclis’e geliyor

Milletvekillerinin sarsıntı bölgesinde olması nedeniyle çalışmalarına 3 hafta orta veren Meclis’te mesai yine başlıyor. Genel Kurul’da öncelikle emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili teklif ele alınacak. 

Milyonlarca kişinin beklediği EYT teklifi hafta içinde yasalaştırılacak. Teklifte rastgele bir değişiklik öngörülmüyor. Buna nazaran 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe başlayanlar emekli olabilecek. Emeklilikte yaş hududu aranmayacak. Yasanın yürürlüğe girmesinin akabinde müracaatlar alınacak. Birinci maaşların nisan ayında hesaplara yatırılması planlanıyor.

DEPREM ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULACAK

Meclis’te Sarsıntı Araştırma Kurulu da kurulacak. 5 siyasi partinin bahisle ilgili önergelerinin birleştirilerek Genel Kurul’da ele alınacak. Komite bölgede incelemelerde bulunacak ve uzmanlardan bilgi alacak. Zelzelelerin yol açtığı can ve mal kayıplarının önlenmesine yönelik kapsamlı rapor hazırlanacak.

Meclis Genel Heyetinde Kahramanmaraş merkezli zelzelelere ait genel görüşme yapılması da bekleniyor.

BAŞARIR VE TÜRKKAN’IN EVRAKLARI KARMA KOMİTE’DE

Meclis’te fezleke süreci de işleyecek. CHP’li Ali Becerikli Başarır ve YETERLİ Parti’li Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ait olarak Anayasa ve Adalet Karma Kurulu toplanacak. İki vekil kurulda kelamlı savunmada bulunabilecek.

SİYASİ PARTİLER KÜME TOPLANTILARI YAPACAK

Bu hafta siyasi partilerin küme toplantıları da yapılacak. Önderler kürsüden gündemi kıymetlendirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir