Erdoğan ‘diktatör bozuntusu’ davasını kaybetti: Tahammül etmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefet için sarf ettiği ‘beşinci kol’ tabirine reaksiyon gösteren CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Bu Franco özentisi diktatör bozuntusuna milletimiz birinci sandıkta, geldiği sandığı gösterip geldiği üzere gönderecektir” demişti. Davanın reddine karar veren Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi gerekçeli kararda, “Sayın Cumhurbaşkanının kendisine yönelik şiddetli siyasi tenkit içeren tabirlere karşı birebir durumda olmayan kimselerden daha yüksek düzeyde tahammül göstermek mevkisinde olduğu değerlendirilmektedir” tabirlerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Özel’e 250 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Cumhuriyet gazetesi müellifi Barış Pehlivan’ın aktardığına göre Erdoğan’ın Özel’e açtığı dava reddedildi. Pehlivan “Beni asıl heyecanlandıran ise bu karar verilirken yazılan gerekçe” dedi ve kararla ilgili şu tabirleri kullandı:

“Somut olayda, davacı Sayın Cumhurbaşkanının toplum tarafından azami düzeyde bilinen, tanınan, konuşma ve davranışları tüm toplumca detaylarıyla takip edilen, icraatı herkesi etkileyen yahut etkileme potansiyeline sahip bir kimse olması ve en yüksek yürütme ve devlet makamında bulunması prestijiyle, kendisine muhalefet edilmesi ve işbu muhalefetin de kendisini sertçe eleştirmesi çok olağandır; bu durumda davacı Sayın Cumhurbaşkanının kendisine yönelik şiddetli siyasi tenkit içeren tabirlere karşı birebir durumda olmayan kimselerden daha yüksek düzeyde tahammül göstermek mevkisinde olduğu bedellendirilmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir