Dekandan Sevgililer Günü hediyesi! Eşini 14 Şubat’ta bölüm başkanı yaptı

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi dekanı Alptekin Sökmen, eşi Alev Sökmen’e özel takım açtırmış ve takım ilanına” idare bilişim sistemleri anabilim kısmında doktora yapmış olup idare tertip mevzularında çalışmış olmak” koşullarını koydurmuştu. Takıma eşini atayan Dekan bununla da yetinmedi. Eşi Alev Sökmen’i geçtiğimiz 14 Şubat’ta Gastronomi ve Mutfak Sanatları Kısım Başkanlığı’na getirdi.

Gerçek Gündem’in haberine nazaran bir buçuk yıldır fakülte idaresinde olmasına karşın bu süreçte eşi dâhil sekiz kişiyi daha işe alan Sökmen, her fırsatta yeni misyona başlayan şahıslarla olan yakın ilgisini vurgulayarak onları dekan yardımcılığı, kısım başkanlığı üzere idari misyonlara getirdi.

Fakülte takımında doktorasını yıllar evvel bitirmiş öğretim elemanları bulunmasına karşın onlara takım verilmediğini söyleyen araştırma vazifelileri, “Aynı periyot içerisinde ve tıpkı ilanda Hasan Evrim Arıcı ve Nagihan Çakmakoğlu Arıcı çiftini ve kendi eşini de özel takım açtırarak fakülteye aldı. Son bir ay içerisinde iki kişiyi daha aldı. Fakültenin içerisinde doktorasını 3-4 sene evvel bitirmiş ve iki yıldır takım verilmeyen öbürleri daha var. Bu şahıslara takım açılmıyor lakin dekan dışarıdan kendi isteğine nazaran bireyleri alıyor” sözlerini kullandı.

Üniversite çalışanları ise, “Meslek Etiği” isimli kitabı yazan dekan Alptekin Sökmen’in birçok konuşmasında bütün kararları Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın onayıyla aldığını ve rektörün gerisinde olduğunu söylediğini anlatıyor.

Fakültede akademisyen ve memurlara mobbing

Üniversite işçisinin savına nazaran dekan Alptekin Sökmen, eşi kısım lideri Alev Sökmen ile yönetimci olarak atadığı yakınlarını kullanarak tehdit yoluyla işlerini yaptıramadığı akademik ve idari işçi hakkında keyfi soruşturmalar açmakta ya da direkt şahısları tehdit etmekte. Özel kalemliğini yürüten çalışana herkesin içinde hakaret eden dekan, öbür bir memuru da terör örgütü mensubu olmakla suçlayarak misyon yerini değiştirdi. Sadece bir buçuk yıllık süreçte dekanın mobbingine dayanamayan birçok kişi ise istifa ederek farklı kurumlara geçiş yaptı.

Uzun müddettir mobbinglere maruz kaldıklarını belirten öğretim üyeleri, okuldaki herkesin dekandan şikâyetçi olduğunu söyledi:

“Hem öğrencilere hem de akademisyenlere yazık. Okulda Alptekin Sökmen’den şikâyetçi olan çok fazla kişi var, kimilerine şahsen şahit olduk lakin beşerler haklarını arama noktasında pasif davranabiliyorlar. İnsanları korkutup sindiriyorlar.”

Öğrencileri palavra şahitliğe zorlama

Bölüm lideri Alev Sökmen’in fakültede yürütülen keyfi soruşturmalarda şahit olarak gösterilen öğrencileri baskı ve tehdit yoluyla yalancı şahitliğe zorladığını tabir eden araştırma vazifelileri, “Öğrenciler bu durumu üniversite idaresine söz ve ses kayıtlarıyla tekraren şikâyet ettiler ancak hiçbir süreç yapılmadı. Rektörlük olayla ilgili inceleme başlatmak yerine öğrencilerin şahsî bilgilerini ve kapalı tutulmasını istedikleri yazılı tabirleri dekanlığa gönderdiler. Rektörün ‘kırmızı çizgim’ diye bahsettiği Alptekin Sökmen ve Alev Sökmen de bahsin üzerini örttü” dedi.

Yücebıyıklar Konağı dekan ve eşinin konağı haline geldi

Fakültede bulunan restoran ve konukevi ile fakülteye bağlı Uygulama ve Araştırma Ünitesi olan Yücebıyıklar Konağı’nın hedefinin dışında kullanıldığını tez eden öğretim üyesi kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Öğrencilerin uygulama yapabilmeleri emeliyle bir hayırsever tarafından bağışlanmış tarihi konak gayesi dışında kullanılıyor. Konakta dekan ve eşi eğitim-öğretim faaliyetleriyle ilgilenmekten çok nüfuz elde etmek için ilin siyasi yöneticileriyle bir ortaya geliyorlar. Kar emeli gütmeyen bir kurumu kar hedefine dönüştürdüler ve bunu el atından yürütüyorlar. Yücebıyıklar Konağı’na gayri resmi olarak daima dışarıdan bireyler geliyor. Burada verilen yemeklerin adisyonunun Alev Sökmen’in ismine yazılmasını söylüyorlar, güya onların konuklarıymış üzere.”

Sadece üniversite çalışanının hizmetine açık olan konağın maksadı dışında kullanılarak bilhassa tanıdık şahıslara yönelik cümbüş tertipleri düzenlendiğini söz eden üniversite çalışanları, dekan Sökmen ve kısım lideri eşi Alev Sökmen’in vergiden muaf bu ünitede yapılan satışlara ilişkin adisyonları araştırma vazifelileri ismine kestirerek usulsüzlükler yaptığını argüman etti. Hatta daha evvel Maliye Bakanlığı’ndan grupların kontrole gelip ikazlarda bulunduğu, lakin dekan ve eşinin ihtarları ciddiye almayarak usulsüzlüğe devam ettiği tabir edildi.

İsminin verilmesini istemeyen Kastamonu Üniversitesi’nden bir öğretim vazifelisi, “Alptekin Sökmen hakkında şikâyetlerini lisana getiren arkadaşlar hakikat söylüyorlar. Alptekin Sökmen fakülteye sonradan geldi. Eşini de yanına almış. Daha evvelki kısım lideri Canan Tanrısever vazifesinden alınarak dekanın eşi Alev Sökmen kısım başkanlığına getirildi. Parlayan Yıldız Konekevi ve Yücebıyıklar Konağı’nı da özel işler için kullanıyorlar. Tüm bunlardan da rektörün haberi var”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir