CHP’li Şahin: Otogarlarda bayram sevinci kalmadı, bu utanç AKP’nin eseridir

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, akaryakıt fiyatlarına gelen artırımlar ve otobanlardaki fiyat güncellemelerinin, otobüs firmalarını zorladığını belirterek, uçak biletlerine bir taban fiyat gelmesi gerektiğini söyledi. Şahin, mazotta KDV indirimi yapılmaması halinde ulaşım bölümündeki mağduriyetlerin son bulmayacağının da altını çizdi. 

Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran; CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ulaşıma gelen artırımlar nedeniyle bayram öncesi memleketine gitmek isteyen yurttaşların şikayetlerini lisana getirdi.

“Otogarlarda bayram sevinci kalmadı”

Konuyu Meclis gündemine de taşıyarak akaryakıttaki KDV’yi yüzde 1’e indirmeyi istediğini belirten Suzan Şahin, “Uçak biletlerine bir taban fiyat gelmesi gerekiyor. Uçak şirketleri, büyük şirketler; talebe nazaran fiyatlarını düşürebiliyorlar. Otobüs firmaları, birebir fiyat düzenlemelerini yapamadığından ve akaryakıta daima artırım üstüne artırım geldiğinden rekabet edemiyor. Ayrıyeten mazotta KDV indirimi yapılması gerek. Bu durum hem otobüs firma ve çalışanlarını hem de fahiş fiyatlar yüzünden seyahat edemeyen vatandaşları mağdur ediyor. Otogarlarda bayram sevinci kalmadı” dedi.

“Bu utanç AKP’nin eseridir”

Bayramda, otogarlardaki yolcu sayısının, bu yıl beklenenin altında olduğunu vurgulayan Şahin, “Son 1 yılda akaryakıta yüzde 240; motorine ise yüzde 286 artırım yapıldı. Köprü-otoyol geçiş fiyatları ile özelleştirilmiş otogarlardaki fahiş çıkış fiyatları, işçi maliyeti ve vergiler de eklenince, otobüs firmalarının gelirleri, masraflarını karşılayamaz hale geldi. Yakıta, senede en az 100 kez artırım geliyor, fakat Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı senede yalnızca 3 kez yeni fiyat tarifesi veriyor. Otobüs firmaları iflasın eşiğinde, kontak kapatmak üzere. Vatandaş ise cenazesine, bayramlaşmaya gidecek yol parasını bulamıyor. En ucuz bilet 350-400 lira. 4 kişilik aile memleketine gidip gelse; en az 2500-3000 lira masrafı oluyor. Taban fiyat alan biri nasıl bilet alacak da bayram ziyaretine, tatile gidecek? Bu utanç AKP’nin eseridir” dedi.

“Ulaşım dalı çalışanları, kontak kapatacak”

Otogar esnafı ve meslek odaları ile görüşmeler yaptığını belirten Şahin, ”Yetkililer, yakıt fiyatlarından ötürü vatandaşların mecburî olmadıkça seyahat yapmadığını; bunun da sefer sayılarını önemli biçimde düşürdüğünü söylüyor. Son vakitlerde yakıta arka arda yapılan artırımların, bilet fiyatlarını yükselttiğini belirten ulaşım dalı çalışanları, artırımların devam etmesi halinde artık kontak kapatma durumuna geleceklerini belirtiyor” diye konuştu. 

“Otobüs ziyanına sefer yapıyor, yolcunun bilete verecek parası yok; herkes mağdur”

Artan mazot fiyatları ile yol ve köprü fiyatlarına de değinen Şahin, “Otogarlarda her otobüs, ziyanına sefer yapıyor; yolcu yok. Yolcunun bilete verecek parası yok. Herkes mağdur. AKP tarafından çaresizliğe itilmiş durumda. Düşünün ki 1 litre mazot 30 liraya dayandı. Düşününki buradan bir otomobil gidiş geliş 1000 litre mazot yakıyor. Yalnızca yakıt değil bunun sürücü fiyatı, sigortası, yolda giriş çıkışlar, HGS ve otoban masrafları da var. Tek bir sefer 30-35 bin TL’yi buluyor. Firmalar mazot fiyatı düşerse biz de çabucak fiyatları geri çekeriz diyor. Bizim masraflarımız çıkmıyor, yolcu bulamıyoruz diyor. AKP hükümeti mağdur bıraktığı bu sese kulak vermeli ve derhal yakıtın, HGS’nin, yol fiyatının düşürmesi gerekmektedir. Yakıtta KDV %1’e düşürülmeli otobanlarda fiyat düzenlemesinin önünü açan kanunu düzenlemeler yapılmalıdır” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir