CHP’li Balaban: Önemli olan oy alamadığımız bölgelerde çalışma yapmak

Namık Alkan – Cihan Başakçıoğlu

İZMİR – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı tarafından aralık ayı sonunda yapılan açıklamada, 40 vilayet lideri ve 39 ilçe liderinin 2023 yılında yapılacak seçimlerde milletvekili aday adayı olmak için istifa ettiği belirtildi. Ege Bölgesi’nde de İzmir başta olmak üzere birçok vilayette de vilayet ve ilçe liderleri vazifesinden ayrılırken, milletvekilliği aday adaylığı için istifa eden isimlerden biri de CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balaban oldu.

2015 seçimlerinde CHP Şehzadeler İlçe Lideri olarak misyon yürüten Balaban, 2017 yılından bu yana da CHP Manisa vilayet başkanlığı vazifesini yürütüyordu. 25 Aralık günü vazifesinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Balaban ile Manisa yerelinin durumunu, seçmeni ve iç politikayı konuştuk.

‘HİÇBİR VAKİT MİLLETVEKİLİ ADAYI YAHUT ADAY ADAYI OLMADIM’

İstifa kararını verirken motivasyonunuz neydi? Aklınızda evvelce de milletvekili olma fikri var mıydı?

Ben hiçbir vakit milletvekili adayı yahut aday adayı olmadım. 2018 seçimlerinde de vilayet lideriydim. O devirde de vilayet liderleri Türkiye’nin değişik yerlerinden istifa ettiler ve milletvekili aday adayı oldular. Ancak ben o vakit düşünmedim. Bu devir yıllardır birlikte siyaset yaptığımız arkadaşlarımızın, tabanımızın, örgütümüzün teklif ve dayanağıyla Ankara’da hem Manisa’nın hem partinin sesi olmak için arkadaşlarımızdan, tabandan aldığımız güç ve takviyeyle aday adayı oldum. Bizler her şeyden evvel tabana inanıyoruz. Siyasetin tabandan tavana gerçek yapılmasının gerçek olduğunu düşünüyoruz.

Sözün, yetkinin ve kararın tabanda olması gerektiğine inanarak bir örgütsel bütünlükle siyaseti temel ideoloji unsur edindik. Ben her vakit şuna inandım; Cumhuriyet Halk Partisi’nde örgütlü çaba yaptığınızda çok daha başarılı olursunuz. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelip geçeceğiz Cumhuriyet Halk Partisi okyanusunda bir damdayız. Cumhuriyet Halk Partisi kurumsal olarak 100 yıldır kalıcı bir kimliğe sahip ve 100 yıl da geçse 200 yıl da geçse bu kimliği bu kurumsallığı devam edecektir. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nde toplumsal dönüşüm için siyaseti hedefliyoruz. Kesinlikle vazifemiz esnasında onlarca yüzlerce beşere dokunduk. Deniz Yıldızı misali onları kurtardık. Lakin bu sorunu çözmüyor.

Sorunun tahlili sistem değişikliğinde. AKP’nin 20 yılda ülkeyi getirdiği yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklara son vererek bunun yerine toplumsal eşitliğe dayalı toplumsal ve ekonomik adaletin hükümran olduğu, liyakate ve adalete dayalı bir toplumsal sistemi kurmak benim için en kıymetli misyonlardan biridir. Bu uğraşın bir kesimi olmak için aday olduk. İnsan tek başına hiçbir şey yapamaz. Lakin örgütlü çabada her şeyi yapabilir. Toplumsal sistemi CHP öncülüğünde olumlu manada değiştirebildiğimiz kadar değiştireceğiz. Yani toplumsal ekonomik adaletin hükümran olduğu toplumsal eşitlik temelinde, liyakate ve adalete dayalı bir ülke yaratmak için o takımların içinde yer almak hedefiyle milletvekili aday adayı oldum.

‘PARLAMENTODA EĞİTİMCİLERE MUHTAÇLIK VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM’

Eğer seçilirseniz sistemi değiştirmek için mi uğraş edeceksiniz? Yani maksatlarınız neler?

Ben bir eğitimciyim. Bir ülkenin dönüşümünde eğitim çok değerli rol oynar. 1980 öncesi sol-sosyalist hareketin bu kadar güçlü olmasının en temel noktası öğretmen hareketiydi. Merhum annem de Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) üyesiydi. TÖB-DER’in gücü her kenti değiştirip dönüştürüyordu. Her köyü değiştirip dönüştürüyordu. Yani eğitim bir dönüşümde olmazsa olmaz bir olgudur. Ben de bir eğitimci olarak Türkiye’deki eğitimdeki büyük sıkıntıların tahlilinin bir modülü olmak için ve eğitimde toplumsal gayeye ulaşmak için aday adayı oldum. En kıymetlisi Manisa’da yıllardır parlamentoya bir eğitimci gitmedi. Bunun da makus talihini değiştirmek için eğitimci kimliğinde de aday adayı oldum. Parlamentonun da eğitimcilere gereksinimi var diye düşündüm.

‘İL BAŞKANLIĞI DEVRİMİZDE DAİMA ALANDA OLDUK’

Manisa büyük bir kent ve birçok ilçeye sahip. Farklı nüfus kategorilerinin olduğu bir bölge. Bu alanda nasıl bir çalışma yürütmeyi planlıyorsunuz?

Beş yıl boyunca yani vilayet başkanlığı devrimizde daima alanda olduk. Somut örnek verecek olursak, ikinci vilayet başkanlığı devrinde Demirci ilçesi Manisa’nın en uzak ilçesidir ve uzaklığı 192 kilometredir, biz 19 kez buraya gittik. Sıfır oy aldığımız köylere tartı verdik. Kıymetli olan zayıf olduğunuz, CHP’nin oy alamadığı bölgelerde çalışma yapmaktır. Zira sayın genel liderimizin da talimatı, güçlü bölgelerden çok CHP’nin oy alamadığı CHP’nin zayıf olduğu bölgelerde çalışmak. Demirci, Gördes, Köklübaşı, Kula, Selendi üzere bölgelerde partimizin bir gücü var lakin başka bölgelere göre güçsüz durumdayız. Buralarda daima hem esnaf çalışması hem üye çalışması hem kırsal alanda köy çalışması yaptık. Nerede bir sorun varsa onlara eğildik. Milletvekili aday adaylığı periyodunda de ferdi olarak çalışacağız. Aday olduktan sonra da örgütsel toplu bir çalışmayı birlikte örgütümüzde gerçekleştireceğiz. Milletvekili aday adayı olmak kişiseldir lakin aday olduktan sonra partinin emrindesiniz. Aday olduktan sonra da örgütlü çalışmayı en uygun formda yapacağız.

‘MANİSA’DAKİ EN TEMEL SORUN İŞSİZLİK’

Manisa’da göze çarpan en temel problemler sizce neler?

Manisa’da en temel sorun üniversite mezunlarının işsiz olmasıdır. Bu yıllardır uygulanan yanlış eğitim siyasetinin, yanlış okullaşma siyasetinin bir sonucudur. Bizde yıllardır mesleksel eğitime, teknik eğitime, orta eleman eğitimine ehemmiyet verilmedi. Beşerler üniversiteli oldu. Üniversiteli işsiz o kadar çok ki siz onlara farklı bir alanda iş sunduğunuzda da haklı olarak “Ben 4 yıl üniversitede okudum, 4 yıl boşuna mı girsek çürüttüm” diyor. İş konusunda bir rezervleri oluyor. O manada Manisa’da ve tüm Türkiye’de en büyük sıkıntıların başında üniversiteli işsiz sorunu geliyor. Bugün her üç üniversite mezunundan biri işsiz ve önümüzdeki 5 yıl dolmadan göreceksiniz bu eğitim anlayışı ile bu eğitim siyasetleriyle her iki üniversite mezunlarından biri işsiz olacak. “Ev gençleri” diye bir kavram oluşmak üzere. Bir de doğal olarak hayat pahalılığı, ekonomik kriz, esnafın durumu, üreticinin emeğinin karşılığını alamama durumu da temel meseleler ortasında.

Kentinizde de Celal Bayar Üniversitesi’nde okuyan 50 bine yakın öğrenci var. Yani üniversiteler sizce daha çok ‘işsiz’ mi yetiştiriyor? İş bulamayan öğrencilerden size gelip müracaat edenler oldu mu?

Burada iş talepleri, işsizlik çığlıkları var. Sırf iş için değil değişik taleplerle gelen gençlerimiz de var. Her türlü meselede bize geliyor beşerler. Lakin en temel sorun dediğim üzere üniversite mezunu işsizler.

‘FİRMALAR MHP BELEDİYELERİ DEVRİNDE GİRDİLER’

Biliyorsunuz bilhassa Alaşehir ve Salihli ilçelerinde JES’lerle tarım alanları işgal ediliyor. Yeniden Salihli’de iki bölge çöp ve biyogaz tesisine karşı halkın direnişine şahit oldu. Sizin bu sorunlara karşı yaklaşımınız nedir? Vekil olduğunuzda bunlarla ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Bizim her şeyden evvel etrafa kıymet ve kıymet veren bir parti programımız var. Lakin biz bilhassa körü körüne bu JES’lere karşı çıkmıyoruz. Diyoruz ki bunu en son teknoloji ile yapın. O çıkarttığınız suyu 500 metrede toprağa, tabiata bırakmayın. 2 bin metrede rejeksiyon yapın, çıkardığınız yere geri gönderin. O vakit önemli bir sorun olmaz. Ancak burada bu işi yapan firmalar kâr hırsıyla, masraflarını azaltmak hırsıyla bunları yapmıyorlar. Büsbütün yırtıcı bir kapitalizm anlayışıyla bunları gerçekleştiriyorlar. Bilimden, teknolojiden uzaklar. Biz buna karşıyız. Siz gerçek manada bunu yaptığınızda o suyu tekrar çıktığı noktaya verdiğinizde bunlar önemli bir sorun olmaktan çıkar. Biz her bahiste etrafa hassas olsak da kimi gerçekleri kabul ediyoruz. Bilim ve teknoloji ışığında bunlar yapılacaksa evet diyoruz lakin yağma nizamıyla yapılacaksa da ‘Yağma yok’ diyoruz.

Manisa’da durum çok makûs lakin bizden daha berbatı Aydın’da. Sultanhisar’da Buharkent’te alan kalmamış. Manisa’da da bu formda yapılıyor. Biz doğayı hiçe sayan yabanî bir kapitalizm anlayışıyla yapılmasına müsaade vermiyoruz. Mesela Sarıgöl’e nazaran bir türlü giremediler. Orada hem partimizin direnişi hem de halkın direnişi şirketleri engelledi.

Sarıgöl’e giremeyen şirketler Alaşehir’e, Salihli’ye nasıl girdi?

Alaşehir’ Salihli’ye MHP’li belediyeler devrinde girdiler. Bilhassa de MHP’li belediyelerden çok önemli dayanak gördüler. Bizim belediyemiz devrinde başlayan bir şey değil. Bu MHP’li belediyeler periyodunda kelam konusu oldu. O periyot MHP bunlara müsaade vermiş, CHP’de bunu feshedemiyor. Lakin bu mevzuda bizim liderimiz Ahmet Öküzcüoğlu çok hassas ve yenilerinin açılmasına onay vermiyor. Adeta direniyor.

‘GÖNLÜMÜZDEN GEÇEN KILIÇDAROĞLU’NUN ADAY OLMASI’

Altılı Masa çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin ortak adaylık ve aday konusunda niyetleriniz neler?

Altılı Masa, Türkiye’yi AKP-MHP bloğundan kurtaracak en kıymetli alternatiftir. Altılı Masa’da her parti sorumluluğunun şuurunda. Bu hususta hiçbir partinin Altılı Masa’da sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Sorun çıkaran kaybeder, sorun çözen kazanır. Mütevazi olan, olaylara sorun çıkarıcı değil de sorun çözücü yaklaşan, fedakarlık yapan kazanır. O nedenle Altılı Masa’daki siyasi parti önderlerinin bu mevzuyu sorunsal boyuta taşıyacağını düşünmüyorum. Bizim, CHP olarak, alışılmış ki gönlümüzden geçen genel liderimizin cumhurbaşkanı adayı olmasıdır. Anasının ak sütü üzere helaldir. Kendisi bütün bu masanın da ittifakında da baş mimarıdır. Bu manada devleti de liyakat içinde herkese eşit aralıkta yöneteceğinden en küçük bir kuşkumuz yoktur. Şunu da yeniden belirteyim; Recep Tayyip Erdoğan yalnızca AKP’lilerin ve MHP’lilerin cumhurbaşkanıdır. Halkın tamamını temsil etmemektedir. Lakin sayın genel liderimiz cumhurbaşkanı olduğunda 85 milyonun cumhurbaşkanı olacaktır. AKP’lilerin ve MHP’lilerin de hürmet duyduğu, onların da teveccühünü kazanan bir Cumhurbaşkanı olacaktır. Zira insan ayrımı, parti ayrımı yapmamaktadır. Biz AK Parti-MHP seçmenine karşı değiliz. Biz AK Parti’nin MHP’nin uyguladığı yanlış siyasetlere karşıyız. Onları kucaklayıcı bir lisan AKP-MHP bloğunun çatlamasında en değerli olgulardan biri olacaktır.

Biz Altılı Masa kimi gösterirse amasız, fakatsız destekleriz. Gönlümüz Kemal Bey’den yana bu çok açık. Lakin kim çıkarsa tüm gücümüzle sonuna kadar çalışacağız

‘HDP 6 MİLYONDAN OY ALMIŞ LEGAL BİR PARTİDİR’

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın dışında kalan bir seçmen kitlesi de var. HDP’nin de içerisinde olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı var. HDP’nin tek başına aday çıkaracağı da gündeme geldi. Sizin bu mevzuda niyetleriniz nedir?

HDP 6 milyondan fazla seçmenin oyunu almış yasal bir partidir. Bunun üzerine konuşmaya hiç gerek yok. Farklı bir ittifak oluşturdular. O da en doğal haklarıdır. O bahiste da bir şey demek haddimize değil. Fakat seçim ikinci cinse kalır ise HDP’nin en değerli kilit partilerden biri olacağını herkes söylüyor. ‘Adayımızı müjdeleyeceğiz’ diye açıklama yaptılar. Biz artık HDP’ye istikamet çizmek durumunda değiliz. HDP ve bileşenleri istediği üzere karar alabilirler. Bizim o mevzuda bir şey söylememiz hadsizlik olur.

‘AKP’NİN 2015’TEKİ ÜZERE KİTLE TABANI YOK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kaybetse de koltuğunu bırakmayacağı istikametinde tabanda tartışmalar da kelam konusu. Önümüzdeki günlerde 7 Haziran -1 Kasım seçimleri ortasında olduğu üzere kaotik bir ortam yaşanabilir mi?

Öyle bir gerginlik beklemiyorum. Olağan seçimler katiyetle yapılır. AKP için ‘İstanbul’da kaybetse İstanbul’u bırakmaz’ da deniyordu. Nasıl bıraktıysa burada demokratik bir halde AKP tasfiye edilir. Bilhassa de altını çizeyim; 2015’te AKP’nin hâlâ güçlü bir kitle dayanağı ve tabanı vardı. Lakin şu an AKP’de o kitle tabanı yok. Yalnızca AKP’ye çıkar ilgisi ile bağlı olanlar ve yalnızca AKP’yi bir siyasi motif olarak görüp o siyasi ideolojisine körü körüne bağlı olanlar var. AKP’deki o eski masumane, pak kitle dayanağı yok. Biz AKP’ye her oy veren seçmene makûs gözle bakamayız. Onlar da değişik nedenlerden ötürü AKP’ye oy vermiştir. Biz onları yok sayamayız. Artık sevinerek söylüyorum AKP’nin o eski kitlesi kalmamış durumdadır.

‘KARŞILIĞINI DAİMA BİR ARADA ALACAĞIZ DİYE UMUYORUM’

Manisa’da Kürt vilayetlerinden gelen seçmenler de yoğunlukta. Mevsimlik tarım çalışanlarının de ağır olduğu bir bölge. Siz CHP olarak toplumun tüm kesitlerinden oy alabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Tabii ki ömürde ne ekerseniz onu biçersiniz. Emek en şanlı pahadır. Ne kadar emek harcadıysanız o kadar oy alırsınız. Benim bu bölgede 47 yıllık bir emeğim var. 13 yaşından beri ben sol, toplumsal demokrat toplumsal uğraşın içinde bir beşerim. İnsan ayırmadan herkese dokundum. Hiçbir vakit insanların etnik, dini, siyasi kökenine bakmadım. Gücüm neye yetiyorsa yardımcı olmaya çalıştım. İnsanları kategorize etmedim ve her beşere insan gözüyle baktım. Biz niçin solcuyuz? Bizim için dünyada lisan, din, ırk ayrımı yoktur. Uygun şeyler ektik bunun karşılığını da daima birlikte alacağız diye umuyorum.

Biz vilayet lideri olduğumuzda bir tane belediyemiz yoktu. Artık üçü büyük olmak üzere Manisa’da 4 tane belediyemiz var. Bu manada da biz düzgün şeyler yaptık halkımızın da hangi görüşten olursa olsun bize teveccüh göstereceğini düşünüyoruz. Lakin alışılmış ki son kararı halkımız verecek. Evvel bu hususta halkımıza teşekkür borçluyuz. Halkımızı hiçbir vakit kategorize etmeden onlara her vakit gücümüz yettiğince sahip çıktık. Beşerlerle ilgilenirsiniz lakin sorunu çözemeyebilirsiniz. Değerli olan o insanı bir paha olarak görüp o beşerlerle ilgilenmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir