CHP’li Bakan: Kamu bankalarına ‘polislere icra işlemi yapmayın’ talimatı veriliyor

ANKARA- Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile Vakıfbank ortasında imzalanan promosyon protokolü yansıları de beraberinde getirdi. Emniyet işçisine her ay 300 lira ödeme yapılmasının kâfi olmadığına dönük itirazların akabinde açıklama yapan emniyet, bankalarla araç muahedesi yapıldığı için polislere düşük promosyon verildiği savının “yalan” olduğunu savundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı maaş promosyon mutabakatını Meclis gündemine taşıyarak, mutabakatın bu biçimde yapılmasının nedeninin, “promosyon muahedesine karşılık Emniyet’e araç alınması için koşul koşulduğu” tezini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`ya soran CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan mevzuya dair yeni bir açıklama yaptı.

Emniyetin açıklamasına reaksiyon gösteren Bakan, “Bu lisan bize devlet kurumunun basın bağlantısından çok A Haber lisanını hatırlatıyor. Enteresan bir halde birebir lisanı kullanan birtakım internet siteleri de hem benimle ilgili hem de hakkını arayan polis memurları ile ilgili vaktinde FETÖ’nün yaptığı üzere palavra haber operasyonları yapıyor. FETÖ’cü diyemiyor; teşkilatı FETÖ’den temizleyen, 15 Temmuz’dan sonra iç güvenliği sağlayan bu işçinin haklı talebini sindirmek için `FETÖ dili` tabirini kullanıyor, biat etmeyen polis memurlarını ve muhalefeti bu formda karalamaya çalışıyor” dedi.

‘KAMU BANKALARINA ‘POLİSLERE İCRA SÜRECİ YAPMAYIN’ TALİMATI VERİLİYOR’

EGM’nin Medya Halkla Bağlar Protokol Lideri Levent Eke’nin eski A Haber Muhabiri olduğunu belirterek “siyasi bir misyonu yerine getirmek için orada olduğu anlaşılıyor” diyen CHP’li Bakan açıklamasında, “330 bin kişilik teşkilatın tamamı bu promosyon muahedesinin karşısında ve yapılan bu açıklama tüm polis teşkilatını maksat alıyor” diye konuştu.

Polisin önemli ekonomik meseleleri olduğunu ve bugün KMH ya da kredi kartı borcu olmayan neredeyse hiç polis olmadığını söyleyen CHP’li Bakan, “Kamu bankalarına, ‘polislere icra süreci yapmayın’ talimatı verildiğini duyuyoruz. Hal bu türlü iken polisin hakkı olan ve alamadığı eksik 20 bin TL tüm polislerin kaygısına bir nebze olsun derman olacak ve onlara rahat bir nefes aldıracaktır. Memurunu düşünen bir teşkilat neden bu muahedeyi iptal ederek yerine yenisini yapmamak noktasında bu kadar direnç gösterir, bu öfkenin ve bu direncin altında ne var ?” diye sordu.

‘DİĞER KURUMLARIN YAPABİLDİĞİNİ, 330 BİN ÇALIŞANI OLAN EGM NEDEN YAPAMADI?’

Diğer kurumların, bankalarla çalışanları için yaptığı maaş promosyon mutabakatlarını da örnekleriyle açıklayan CHP’li Bakan, “Soru net: Harran Üniversitesi işçisine 3 yıl mühlet için yapılan promosyon ihalesinde 37.257 TL’lik rekor promosyon bedeli alırken, 330 bin işçisi olan EGM bunu neden başaramadı? Tıpkı müddet baz alındığında neden 20 bin TL daha az bedele razı olundu? Bin çalışanı olan bir ilçe belediyesi 3 yıl için 27 bin 500 TL; 6 bin çalışanı olan İETT 23 bin 100 TL promosyon alırken, 330 bin mensubu olan EGM neden 10 bin 600 TL promosyon alıyor diye soruyoruz?” sözlerini kullandı ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“ EGM kimi bankaların teşekkür mektubu gönderdiğini söylemiş; 3 bin çalışanı olan kurumlar için kıran kırana rekabet eden bankaların 330 bin işçisi olan kuruma teşekkür mektubu göndermesi şaşırtan değil mi? Bunun altında yatan sebebi merak ediyoruz, doğrular er geç ortaya çıkar. Maaş promosyonu mutabakatının bu halde yapılmasının nedeninin, `promosyon mutabakatına karşılık emniyete araç alınması için kaide koşulduğu` savları bulunuyor. Bu tez hakikat mu? Promosyon mutabakatı karşılığında EGM’ye vaat edilen bir şey var mı? Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’na yahut Emniyet Teşkilatı yardım derneklerine araç alınmış mıdır? Alınmış ise araç ayrıntıları nelerdir? Kelam konusu promosyon muahedesi nedeniyle Emniyet Müdürlerine tahsis edilen araç var mı?” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir