Borsa günü düşüşle tamamladı

 Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,44 kıymet kaybıyla 2.371,25 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 34,73 puan azalırken, toplam süreç hacmi 29,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,46, holding endeksi yüzde 1,70 bedel kaybetti. Kesim endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 0,51 ile menkul değer yatırım iştiraki, en çok kaybettiren ise yüzde 3,22 ile turizm oldu.

Analistler, resesyon beklentilerinin artık daha güçlü bir formda lisana getirildiğini, bunun da risk iştahını baskıladığını belirterek, global hisse piyasalarındaki dalgalı seyrin bir süre daha sürebileceğini söyledi.

Yarın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirten analistler, bilgi gündeminde yurt içinin sakin olacağını, yurt dışında ise ABD’de hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) JOLTS açık iş sayısı, Almanya’da fabrika siparişleri ve Avro Bölgesi’nde perakende satışların öne çıkacağını tabir etti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.340 düzeyinin takviye, 2.450 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir