Birgün’le TİP arasında ‘kulis’ polemiği

BirGün gazetesinin yaptığı Emek ve Özgürlük İttifakı hakkındaki haberde, şöyle deniyor: ”Yüzde 3 dolayında oy alacağını savunan TİP yöneticilerinin, TBMM’de küme kurmaya yetecek sayı olan 20 milletvekilinin seçilmesi garantili yerlerden aday gösterilmesini istediği tabir edildi.”

Haberi, TİP’ten Sera Kadıgil yalanladı.

Kadıgil’in akabinde Ahmet Şık ve çok sayıda TİP üyesi de haberi eleştirdi.

TİP, bir de tekzip yayınladı. Bahsin kendilerine sorulmadığı belirtilen tekzipte şu sözler yer alıyor:

* İttifak bileşeni siyasi partiler ve çaba kurumlarının seçimlere nasıl girileceğine dair tartışmalarını sürdürdüğü doğrudur. Lakin Türkiye Personel Partisi’nin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 20 milletvekili istediğine dair argümanlar büsbütün gerçek dışı ve dayanaksızdır. Bu argümanla kamuoyuna palavra ve yanlış bilgi verilmektedir.

* Hüseyin Şimşek imzalı haber, BirGün gazetesine yakışmayan bir halde, çok açık palavra tabirler içermektedir. Gazeteciliğin en temel prensiplerinden biri, haberi muhatabına sormaktır. Haberin buna gerek duymadan yazılması, en uygun niyetli yorumla imza sahibinin acemiliğidir. Ama BirGün üzere tecrübeli bir yayın organında bunun sorgulanmadan girilmesi bizi üzmüştür.

BİRGÜN’DEN TİP’E YANIT

BirGün Gazetesi, TİP’in tekzibine cevap verdi.

BirGün, TİP’in gazeteye yönelik kullandığı lisanı sıkıntılı olarak gördüğünü belirtirken haberin yazım evresinde TİP’li isimlerle de görüşüldüğünü belirtti. BirGün’ün açıklamasında şunlar lisana getirildi:

* Her şeyden evvel tekzip metnindeki tenkitlerin bilakis haberin oluşum sürecinde ismi geçen iki partiden de isimlerle görüşüldüğünü ve benzeri sorular sorulup karşılıklar alındığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Üstelik haber takibinin Meclis’te vazife yapan bir küme gazeteciyle birlikte yapıldığını da bilhassa belirtiriz.

* Kuşkusuz yaptığımız haberlerimizi ve haber lisanımızı, tüm okurlarımız üzere TİP’li yetkililer ve yurttaşların da eleştirmeye hakkı var; dostça tenkitleri dikkate alıyoruz. Bununla birlikte TİP Genel Merkezi tarafından yayımlanan tekzip metninde gazetemize yönelik kullanılan lisanı problemli bulduğumuzu belirtmek isteriz. Birebir formda birtakım toplumsal medya paylaşımlarında da gazetemize yönelik kullanılan üslubu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir