BioNTech’ten aşı için yeni adım

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, Marburg’daki fabrikasında mRNA tabanlı aşıların kıymeti bileşeni olan plazmid DNA’nın üretileceği tesisin inşaatının tamamlandığını duyurdu.

BioNTech’ten yapılan açıklamada, inşaatı tamamlanan tesise 40 milyon euro yatırım yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, kanser ve bulaşıcı hastalıklara yönelik mRNA bazlı ilaçları için gereksinim duyulan plazmid DNA bileşenlerinin birçoklarının bu tesiste üretileceği aktarıldı.

“SALGIN, ALMANYA’NIN İNOVASYON YETENEĞİNİ KANITLADI”

Frankfurt’un yaklaşık 90 kilometre kuzeyindeki Marburg’daki tesisi ziyaret eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz, BioNTech’in kelam konusu yatırımını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Scholz, “Tıbbi biyoteknoloji, 21. yüzyılın kilit teknolojisidir. Covid-19 salgını Almanya’nın inovasyon ve ilaç üretimi yeri olma yeteneğini kanıtladı. Almanya ve Avrupa, mahallî kıymet zincirleri oluşturarak daha esnek hale geliyor. BioNTech’in bu yatırımı çok düzgün haber. Buranın nitekim gelecek olduğunu görebilir ve hissedebilirsiniz.” diye konuştu.

Almanya’nın biyoteknoloji şirketlerinin bu çeşit fabrikaları daha süratli açmasına, yeni tedaviler geliştirmesine ve geliştirdikleri eserleri piyasaya sürmesine yardımcı olmak için daha fazlasının yapılması gerektiğini vurgulayan Scholz, araştırma maksadıyla datalara daha âlâ erişim sağlamak da dahil olmak üzere sıhhat şirketleri için yasal çerçeveyi düzgünleştirmeye çalışacağının kelamını verdi.

Türk bilim insanı Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech, Marburg tesisini merkezi İsviçre’de bulunan ilaç şirketi Novartis’ten 2020’de satın almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir