Biden’ın ziyareti öncesi Filistin lideri Abbas ve İsrail Savunma Bakanı Batı Şeria’da bir araya geldi

Filistin önderi Mahmud Abbas ve İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ABD Lideri Joe Biden’ın bölgeye ziyareti öncesi nadir görülen bir görüşmede bir ortaya geldi.

Ramallah’taki buluşmayı Twitter’dan duyuran Gantz, görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini ve sivillerin durumu ve güvenlik mevzularını ele aldıklarını kaydetti.

Gantz, “Güvenli uyumunu sağlamak ve istikrarı bozabilecek hareketleri önlemek için yakın temasta kalma kararı aldık” dedi.

Aynı görüşmeye ait Mahmud Abbas da bölgedeki durumun berbatlaşmasını önlemek için yazılı mutabakatlara uymanın değerini vurgulayan bir kıymetlendirme yayımladı.

Filistin önderi, Biden’ın ziyareti öncesi atmosferin sakin olmasının da değerli olduğunu kaydetti.

Biden’ın 13 Haziran’da İsrail’e akabinde da Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

ABD Lideri’nin Batı Şeria’ya geçebileceği de bildiriliyor.

Biden’ın İsrail ve Suudi Arabistan ziyaretlerinde, Rusya – Ukrayna savaşı eksenli güvenlik ve güç işbirliği bahislerinin masada olması bekleniyor.

İsrail medyasına nazaran, Suudi Arabistan’la yapılacak görüşmeye İsrailli yetkililer de katılabilir.

İslami Cihat’tan kınama

Reuters mevzu ile ilgili haberinde bunun Abbas ve Gantz ortasında geçen Ağustos ayından bu yana bilinen üçüncü görüşme olduğunu bildirdi.

İslami Cihad Örgütü ise Gantz ve Abbas ortasındaki görüşmeyi kınadı ve açıklamada “Güvenlik görüşmeleri düşmanın çıkarlarına hizmet ediyor” denildi.

Filistin ve İsrail ortasındaki mühlet gelen tansiyon, 11 Mayıs’ta Al Jazeera muhabiri Tatlı ebu Akile’nin öldürülmesi haftasında tırmanmıştı.

Filistin idaresi ebu Akile’nin bir İsrail askeri tarafından kasıtlı biçimde maksat alındığı savını lisana getiriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ebu Akile’nin İsrail askeri tarafından kasıtlı olmadan vurulmuş olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

Ebu Akile’nin öldürülmesi öncesi Filistinliler tarafından yapılan taarruzlarda 19 İsrailli hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir