Beyne iyi gelen 5 egzersiz

Bilimsel araştırmalar fizikî idmanların beynimize de yarar sağladığını gösteriyor. Lakin bunlardan birinin başkalarından daha öne çıktığını belirten Prof. Dr. Uludüz, ‘Beyin için en uygunu, en fazla oksijen sağlayan aerobik egzersizdir’ dedi.

Günümüzde fiziksel aktivitenin beyin sıhhatini da direkt etkilediği biliniyor. Fakat  aerobik yani oksijen tüketilerek yapılan idmanların beyne daha yararlı olduğuna dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, ‘Aerobik ve anaerobik olmak üzere temelde iki antrenman tipi vardır. Aerobik, oksijen; anaerobik, oksijensiz manasına gelir. Mevzu antrenmana geldiğinde elbette anaerobik (ağırlık kaldırma, tenis gibi) idman sırasında da oksijen alırsınız lakin aerobik idmanda bu çok daha fazladır’ dedi.

Prof. Dr. Uludüz, beyne ilaç üzere gelen aerobik antrenmanları ise şöyle sıraladı…

1-Uzun yürüyüşler yapmak

Uzun periyodik yürüyüşler, en çok ruh halinin uygunlaştırılması ve gerilim hormonunun baskılanmasında tesirlidir. Depresyon tedavisinde yürüyüş neredeyse antidepresan ilaçlar kadar yararlıdır. Yürüyüş, beynin uzun müddet maruz kaldığında iltihaplanmasına neden olan gerilim hormonu kortizolü de azaltarak gerilimle çaba eder. Son çalışmalar beyinde iltihaplanmanın Alzheimer ve öteki demans tipleri oluşumunun başlangıcı olduğunu gösteriyor. Zira gerilimle çoğalan iltihap yükü, zihin bulanıklığına ve beyin filtreleme sistemlerinin faal çalışmamasına neden olur. Gerilim tıpkı vakitte, bellek ve bilişsel performansta kıymetli yeri olan hipokampüsteki hudut hücrelerinin ölmesine ve hipokampüsün küçülmesine yol açar. Hasebiyle bol oksijenli açık havada uzun müddetli yürüyüşler yaptığınızda, bedeninizdeki serotonin, dopamin ve norepinefrin salınımı artar ve kendinizi hayli keyifli hissedersiniz. Bu hormonlar, hudut sisteminizi de sakinleştirerek gerilimi azaltmanızı, daha rahat uyumanızı sağlar.

2-Koşmak

Koşmak, bilhassa de sprinting denilen süratlice 30 saniye koşup orta verip tekrar süratlice koşmak üzere kısa lakin ağır koşu idmanları, beyin büyüme hormonu BDNF’yi öbür aerobik idmanlardan çok daha fazla artırır. Bu yüzden direkt beyne yönelik, nöroplastisiteyi artırmak için bir idman arıyorsanız, 30 saniye kadar var gücünüzle koşun sonra bir müddet dinlenin, başlangıçta tek sefer yapsanız da bu döngünün ölçüsünü vakitle artırın. BDNF artışının, hafızayı güzelleştirdiği, yeni hudut hücreleri oluşmasını tetiklediği ve beyindeki atıkları temizlediği birçok bilimsel araştırmayla kanıtlandı.

3-Bisiklet sürmek

Dışarıda ya da konuttaki sabit bisiklet kullanmak beyne kan akışını artırır. Artan kan akışı, beyin işlevindeki güzelleşmeden sorumlu düzenekleri dayanaklar.

4-Merdiven çıkmak

Bilimsel çalışmalarda, her gün merdiven çıkan şahısların beyin yaşının yaşıtlarına nazaran bir yaş daha genç olduğu bulunmuştur. Merdiven kullanan gençlerin ileri yaşlarında beyin yaşlarının yaşıtlarına nazaran genç olmasının başta bunama olmak üzere çok sayıda hastalığı önlediği vurgulanmıştır.

5-İp atlamak

Bu antrenman beyninizin sol ve sağ yarım kürelerinin gelişimine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir. Sistemli ve uzun müddetli yapmaya çalışın.

MUTLAKA VAKİT AYIRIN

Egzersiz yalnızca diyetinize takviye olmaya ya da kalp sıhhatinize değil beyninize da ilaç üzere gelir. Münasebetiyle yumuşak bir rutinle başlasanız bile, fizikî antrenman beyninizi gerilim ve iltihap yükünden uzaklaştırarak kesinlikle destekleyecektir. Bu yüzden haftada en az 3-4 kez kesinlikle 30’ar dakikalık fizikî aktivite yapın. Unutmayın, bir atlet olmanıza gerek yok. Yalnızca sistemli olarak kalbinizi heyecanlandıracak bir fizikî aktivitede bulunmanız beyin sıhhatinize katkı sağlamada kâfi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir