Bayraktar Ailesi’nden toplum sağlığı çalışmalarına destek! Canan Bayraktar Toplum Sağlığı Vakfı kuruldu

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı (T3) kurucusu ve Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar ile annesi Canan Bayraktar öncülüğünde toplum sıhhati alanında çalışmalar yapması hedeflenen Canan Bayraktar Toplum Sıhhati Vakfı (Cansağlığı Vakfı) kuruldu.

Öncü bilimsel çalışmalar desteklenecek

Cansağlığı Vakfı, psikoloji, psikiyatri, davranış bilimleri, genetik, immünoloji, onkoloji ve ender hastalıklarla ilgili çalışmalar yürütecek. Vakfın sağlayacağı takviye ve gerçekleştireceği araştırma faaliyetleriyle hastalıkların ortaya çıkış süreçlerine dair çalışmalar, teşhis ile tedavi alanlarında yenilikçi araştırma ve hizmetlerle toplum sıhhatini güçlendirmek hedefleniyor. Vakıf ayrıyeten faaliyet göstereceği alanlarda öncü projeler yürüten bilim insanlarını destekleyecek ve genç bilim insanlarının yetiştirilmesine uygun platformlar da kurulması için çalışacak.

Sağlıklı toplumun temeli sağlıklı bireyler

Sağlıklı toplumun temel yapı taşının sağlıklı bireyler olduğuna dikkat çeken Cansağlığı Vakfı, yapacağı bilimsel çalışmaların yanı sıra fırsat eşitliği prensibi ile bireylerin sosyoekonomik şartlarını gözeterek gereksinim sahiplerinin tıpkı ölçüde ve kalitede psikososyal takviye ve sıhhat hizmeti almalarına imkân verecek projeler de geliştirecek ve uygulayacak.

Kanser hastalıkları araştırılacak

Vakıf, onkoloji hastalarının her türlü gereksiniminin karşılanması ile ilgili projeler geliştirmek, tıpkı hedefle çalışan kurum ve kuruluşlarla her türlü maddi ve manevi yardımlaşmada bulunmayı hedefliyor. Vakıf bünyesinde çalışacak bilim insanlarının kanser hastalıklarının araştırılması, yeni tedavi usullerinin bulunması gayesiyle resmi, özel kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa bilimsel, ekonomik, toplumsal ve kültürel projeler yürütmesi de amaçlanıyor.

Bağlamsal Davranış Bilimleri Merkezi

Cansağlığı Vakfı bünyesinde kurulan Bağlamsal Davranış Bilimleri Merkezi (BAĞDAM) ile birey ve toplum sıhhatini güçlendirecek çalışmalar yapılması da hedefleniyor. BAĞDAM klinik meseleler ile insan davranışları üzerine ruhsal ve psikiyatrik çalışmaların arttırılması için bilimsel araştırmaları destekleyecek. Bunun yanında bilimsel araştırma altyapılarının oluşturulması, genç araştırmacılara araştırma kültürünün kazandırılması, uzmanlar ile öğrencilerin bir ortaya gelebileceği ulusal ve milletlerarası bilimsel çalışmalara yer hazırlayarak yenilikçi yaklaşımların ortaya çıkarılmasına katkıda bulunacak.

Ailelere takviye olunacak

Cansağlığı Vakfı araştırma projelerini desteklemenin yanında psikiyatrik ve onkolojik zorluklar yaşayan bireylerin toplum içinde tedavisine yönelik hizmet verecek yapılar oluşturmak, toplum içinde tedavisi mümkün olmayan yahut özel bakıma muhtaç olan bireyler için özel klinik, hastane, bakım meskeni, rehabilitasyon merkezleri kurmak, kurulacak merkezler vasıtasıyla tedavileri sağlamayı da planlıyor. Ayrıyeten tedavi gören bireylerin yakınlarına psikososyal ve ekonomik takviye sağlamaya yönelik projeler de geliştirilecek.

Toplumsal farkındalık için çalışılacak

Bu çalışmalarının yanı sıra kimsesi olmayan yaşlı ve bakıma muhtaç şahısların bakımlarını sağlamak, muhtaçlıklarının giderilmesi için yaşlı bakım meskenleri kurulması da hedefleniyor. Vakıf bünyesinde ayrıyeten toplumda psikiyatrik bozukluklara sahip bireylere yönelik farkındalık oluşturmak ve bu bireylere yönelik damgalayıcı tavırları azaltmaya yönelik toplumsal faaliyetlerde bulunmak için de çalışmalar yürütülecek.

İlhamı annelerimizin güzelleştirici gücü

Faaliyetlerini etik ve ahlaki pahalara bağlılık ve bilimsellik temelinde yürütecek olan Cansağlığı Vakfı, dünyaya geldiğimiz andan itibaren bizleri sınırsız sevgi ve şefkatleriyle sarıp sarmalayan, sabır ve merhametleriyle mütemadiyen destekleyen annelerimizin güzelleştirici gücünden ilham alıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir