Bakan Kirişci: Bin 300 tarım kredi markete kasap reyonu açılacak

Mersin’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Faziletli ilçesine bağlı 2 bin 300 rakımda Toroslarda bulunan Sarıpınar Yaylası’na gitti.

“Undaki takviye yemde de verilecek”

Burada yaptığı konuşmada, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni merkez bankasına benzeten Bakan Kirişci, “Arpa alımında TMO şuana kadar, daha bundan sonra alıma da devam ediyor. 4.4 milyon tona geldi. Yani bu izlediğimiz siyasetlerle oldu. Pekala buradaki arpayı üretici kullanıyor, yani hayvanına yediriyor, o da et, süt almaya çalışıyor, gerçek. Daha evvel uygulamış olduğumuz arpa dayanağımız İnşallah bunun üzerinde tekrar çalışıyoruz. Bu arpa dayanağı konusunda bir de regülasyon var bizde, un regülasyonu. Yani un sanayicisine tüketici ucuz ekmek yesin diye buğdayı bugün için 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı 4 bin 500 liradan veriyoruz. Neredeyse 3 bin lirasını biz regülasyon çerçevesinde bunu kamu kendi üzerine alıyor. Aynısının benzerini İnşallah yemle ilgili de, yem sanayi üzerinden bu üretim maliyetlerinin ana ögesi olan bu yem kesiminde bu cins girdileri sübvanse ederek, regüle ederek oralardan da siz kıymetli üreticilere takviye vereceğiz” dedi.

Bin 300 tarım kredi markete et reyonu

Hükümetin 2002 yılında vazifeye geldiğinde 31.7 milyon küçükbaş hayvan olduğuna dikkat çeken Bakan Kirişci, “Şu anda 57.5 milyon küçükbaşımız var. Yeniden 9.8, 9.9 milyon civarında büyükbaşımız vardı, onları da biz 18 milyona çıkardık. Ancak biz katiyen ve katiyetle bu bütün hayvan varlıklarımızı adım adım takip ediyoruz. Buradan hareketle de atılması gereken adımları da vaktinde, yerinde ve dozunda atmaya çalışıyoruz. Bir başka hususta ikinci yol da zira canlı hayvan varlığımızda bir artış var, bunun muhakkak ölçülerde eritilmesi lazım. Nasıl yapacağız bunu, içeride et tüketimini teşvik ederek. Bunun için ne yaptık, et süt kurumu olarak küçükbaş hayvan etinde yüzde 25 indirime gittik. Biz asla, almış olduğumuz canlı hayvanların fiyatlarında bir indirime gitmedik. Biz bunun üreticimizin de lehine olsun diye yaptık. O nedenle bizim bu davranışımızı kimse yanlış değerlendirmesin. Biz buradaki şişkinliği, buradaki yığılmayı kısmi de olsa azaltalım ve bizim küçükbaş hayvan üreticimiz bundan olumlu istikamette olumlu manada etkilensin istedik. Hasebiyle öbür tarafta da tüketici bundan şad. Yani şu anda bizim Et Süt Kurumu satış mağazalarımızın önünde kuyruklar oluyor. Lakin tarım kredi, bin 300 tane tarım kerdi market var. Bu bun 300 tane tarım kredi marketlerde inşallah bunlarda da bilhassa kasap reyonunun et süt kurumu tabelasıyla donatacağız. Kardeş kuruluş kardeş tertip olarak tarım kredi marketlerde de bu etlerin satışını sağlayacağız. Böylece hem et süt kurumunu, hem de üreticimizi, hem tüketicimizi herkesin lehine bir adım atmış olacağız” diye konuştu.

“Üreticinin ürettiğine nankörlük eden sizin karşılık vermeniz gerekir”

Konuşmasını sürdüren Bakan Kirişci, “Bu üreticinin ürettiğini nankörlük eden, ürettiğini görmezden gelen, bu ülkede bir şey üretilmiyor diyen, yaygara koparanlara sizin yanıt vermeniz gerekir. Şayet bu ülkenin ayağına bir taş bedelse biliniz ki yalnızca Müslüman ülkeler değil, bütün mazlum milletler, onlarda bu ülkenin düşeceği durumdan Allah koruma ziyan görür. Dünyada üstün güçler vardı değil mi. Bir tarafta Amerika, öbür tarafta Rusya, bir tarafta Çin, öbür tarafta Avrupa. Rusya Ukrayna savaşında kim orada ağabeylik rolü üstlendi, Türkiye. Birleşmiş Milletler yalnızca resmi olarak bulundu. Fakat bütün operasyon, bütün görüşmeler sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye tarafından yürütüldü” tabirlerini kullandı.

“Şu anda ortalık bizim buraların tabiriyle süt liman”

Olağanüstü bir devirden geçildiğine değinen Bakan Kirişci, “Yani birisi size bundan üç yıl evvel bir virüs çıkacak, bu virüs ortalığı kasıp kavuracak ve herkes bir acz içerisinde hareket edecek. O kendisini dünyanın muhteşem gücü zanneden ülkeler bile artık acziyetlerini kendileri kabul edecekler dese hepimiz, haydi canım sende derdik. Am bunların hepsini gördük mü, gördük. Lakin bu ülke hamdolsun pandemi de dahil olmak üzere hiçbir şeyin kıtlığını ve yokluğunu yaşamadı arkadaşlar. Ayçiçeği yağı ile ilgili bir teşebbüste bulunuldu, arka niyetli çevreler onlarda gerekli derslerini aldılar. Ve ondan sonra şuanda ortalık bizim buraların tabiriyle süt liman. Hasebiyle sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hükümetimizin izlemiş hakikat siyasetlerin bir tezahürüdür” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir