Babacan: Düşen politika faizi, aradaki farkı kazanan bankalar mutlu

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, yurt seyahatleri kapsamında dün Niğde’deydi.

Niğde Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret edip akabinde Ayhan Şahenk Bulvarı’nda vatandaşlar ve esnafla sohbet eden Babacan, daha sonra partisinin vilayet başkanlığının açılışına katıldı.

Birgün’de yer alan habere nazaran Ali Babacan burada yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın faiz indirimini pahalandıran Babacan şunları söyledi: Merkez Bankası’nın faizi bankalara borç verdiği faiz. Bankalardan borç aldığınız faiz indi mi? Siz ondan haber verin. Piyasa faizi o. Ortadaki farkı banka kazanıyor. Bankalar keyifli. Son devirde, hiç kazanmadıkları parayı kazanıyorlar. Merkez Bankası’ndan 13’le alıyorlar, yüzde 30’la, 35’le, 40’la piyasaya satıyorlar. O da kredi alabilene… Herkese kredi yok. Bu hükûmet şunu anlamıyor: Faiz talimatla düşmez. İnançla düşer.

Ekonomiyle ilgili bütün kurumları 1 ayda ayağa kaldırırız. En geç 6 ay içinde kriz ortamını ortadan kaldırırız. En geç 2 yıl içinde de enflasyonu tek haneye indiririz. 2001-2002, 2008-2009 krizlerini biz çözdük. Yaptık, çok daha hoşunu yaparız. Bunun için takımlarımız hazır.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir