Ankara’ya ‘tarihi’ ödül

ANKARA (İGFA) – Ankara’nın tarihi ve kültürel kıymetlerine sahip çıkan projelere imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından mükafata layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) bu yıl 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Müdafaa Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda, Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasını sağlayan Prof. Dr. Metin Sözen’in ismine verilen Muhafaza Büyük Mükafatı, Ankara Büyükşehir Belediyesinin oldu.

METİN SÖZEN MUHAFAZA BÜYÜK ÖDÜLÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesinin yürütmekte olduğu “Ankara Roma Tiyatrosu Onarımı ve Arkeopark Etraf Düzenleme Uygulamaları” ile uzun bir ortadan sonra yine dâhil olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “Metin Sözen Muhafaza Büyük Ödülü”ne paha görüldü.

Fatih Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül merasiminde; Metin Sözen Muhafaza Büyük Ödülü”nü ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Lideri Bekir Ödemiş aldı. Ödemiş’e mükafatını, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Lideri ve Tarihi Kentler Birliği Periyot Lideri Hayrettin Güngör verdi.

ROMA TİYATROSU ONARIMINDA GAYE 2022 YILI SONU

M.S. 2. ve 3. yüzyıllar ortasında yapıldığı düşünülen ve metruk hâlde bulunan Roma Tiyatrosu’nda çalışmalar 2020 yılının eylül ayında başladı. Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı, Uygulama ve Kontrol Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmaların, 2022 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ortasında imzalanan hizmet protokolü kapsamında, hafriyatları Anadolu Medeniyetleri Müzesi kontrolünde yapılan onarım projesi tamamlandığında yaklaşık 1500 kişilik seyirci kapasitesine sahip bir açık hava sahnesi olarak da kullanılabilecek.

AÇIK HAVA MÜZESİ ÜZERE TASARLANDI

Çalışmaları 2021 yılı Kasım ayında başlayan projede, Arkeopark Etraf Düzenleme Uygulamaları da Roma Tiyatrosu onarımı ile eş vakitli olarak 2022 yılı sonu tamamlanması amacıyla sürdürülüyor.

Arkeopark bittiğinde, hafriyat alanlarının ve buluntuların sergileneceği açık hava müzesi üzere tasarlanan alanda; çocuklara ve gençlere arkeoloji bilimini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan atölyeler, tematik bir çocuk kitaplığı, Ankara’nın tarihi katmanlarının anlatıldığı tematik stantlar olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir