Akşener: En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Asgari fiyatta şu anda işte o bugünkü artırımlara uygun hale getirilmeli. Münasebetiyle en düşük emekli maaşı minimum fiyat kadar olmalı. Onlar yapmıyor kardeşim, biz yapacağız inşallah el ele vereceğiz, biz yapacağız” dedi. 

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Tekirdağ’da partisinin Süleymanpaşa İlçe Başkanlığı’nı ziyaret edip, teşkilat önünde toplanan halka seslendikten sonra, esnaf ziyaretlerinde bulundu. 20 Ocak 2020’den bu yana vilayet ve ilçelerde esnafı arkadaşlarıyla ziyaret ettiğini söyleyen Akşener, “2,5 yıldır o esnaf dükkanlarının içinde ne sıkıntılar, ne acılar, neler gördük neler. O esnaf dükkanları içerisinde gördüklerimizi kamuoyuyla paylaştık. Aldık o kaygıları, tahlillerini ürettik ve dedik ki, bizi yöneten ağalara, aha da biz çalıştık, bu ulusal maldır alın kullanın, gerçekleştirin, milletimiz, vatandaşımızın kederleri çözülsün. Kimilerini aldılar, yüzde 20-30 yaptılar. Kimilerinin kulağının üstüne, kimileri için kulaklarının üstüne yattılar. Artık Türkiye’de bir tuhaflık oldu uzun bir vakittir. Siyaset Tekirdağlılar bilir ki, siyaset tahlil üzerinden yapılır. Bu dükkanların sahipleri için biliriz ki müşteri velinimettir. Çok uzun bir vakittir seçmen, siyasetçi için velinimet olmaktan çıktı. Yani seni dinlemiyorlar kardeşim. Senin kederini duymuyorlar kardeşim. Lakin seçime giderken seni cürmü, bucu deyip itham edip ve komşuyu komşuya, kardeşi, kardeşe düşürüp ceketimi assam şapkamı assam oy alırım hesabıyla çıkan sensin, kazığı yiyen sensin. Münasebetiyle yapmaya çalıştığımız şey şudur. Bakmaya çalıştığımız şey şudur. O dükkan sahiplerinin müşterilerine, ‘Benden niçin alışveriş etmiyorsun’ diye hain terörist dediğini duydunuz mu? Fakat sayın Erdoğan’ın, Sayın Erdoğan’ın alkışçısı değilseniz terörist olursunuz, hain de olursunuz. Hasebiyle, o dükkan sahiplerinin sattığı malla, verdiği hizmetle ilgili nasıl müşterisi velinimetiyse seçmenle siyasetçinin velinimetidir” diye konuştu.

Tekirdağ’ın tarımın olduğu hoş bir vilayet olduğunu söyleyen Akşener, gelişmesi, büyümesi, zenginleşmesine dair bir şey yapılmadığını savundu. Gittiği yerlerde çiftçilik, besicilerle karşılaştığını anlatan Akşener, şunları kaydetti:

“Onlar, onlar şu anda ağlıyor. Hamile ineğini kasaba kısma götürdüğü için ağlıyor.  Memelerinden süt damlayarak kesite gönderiyor ve 7 ineğin sahibi genç kardeşim karşımda hudut krizi geçiriyor. Kayseri’de bir besici kardeşim kendi kendiyle dalga geçerek fakat ağlayarak dedi ki, ‘Abla ben ineklerime oruç tutmayı, mallarıma oruç tutmayı öğretiyorum.’ Bu ne demek biliyor musunuz? Az yem veriyorum, açlığa alıştırıyorum demek. Bunu Manisa’da söylediğim vakit AK Parti’li bir yönetici geldi bana dedi ki, ‘Hayvanlar oruç tutmaz.’ Elbette oruç tutmaz. Hayvanları oruca  mahkum eden utansın be. Ondan utanacağına gelip ne diyorsun? Söylemeye çalıştığım şey şu. Sizin sıkıntılarınızla ilgilenmek, o sıkıntıları görmek, o kederlerin dermanını üretmek, daha sonra da sizin karşınıza çıkıp rekabet etmek siyasetçinin işidir. Ben daha âlâ hizmet ederim demek siyasetçinin işidir. Yoksa sana parmağını sallayıp sen şucusun, ben bucuyum, şu da kabahatidir deyip, manevi değerlerinizle, kutsallarınızla oynayıp sizi birbirinize düşman ederek oy almak siyasetçinin işi değildir. Bakın buraya benim üzere herkesi getireceksiniz. El ele verip  bu harami sistemi sandıkta helal oylarınızla birlikte sandığa gömüp emekli edeceğiz.”‘ASGARİ FİYAT, BUGÜNKÜ ARTIRIMLARA UYGUN HALE GETİRİLMELİ’

Türkiye’nin her yerinden gençlerin kendisine 86 puanla atanamadıklarını, 62 puan alan arkadaşlarının atandığını anlattığını söyleyen Akşener, “Çünkü onun akrabası vardı, dayısı vardı. Atanamayan öğretmenler var. Neden atamıyorsunuz kardeşim, neden atamıyorsunuz? Muhafazalı kura 200 milyarın üzerinde para ayırdınız dolar yükselmesin, Türk parası bedel kaybetmesin diye emeklinin, çiftçinin, bayanın cebinden, bu gençlerin cebinden aldınız. Bakın biz bunu unuttuk. Bize bunu unutturdular. Size artık emekli maaşı en düşüğü söyleye söyleye 2 bin 500 lira oldu. Biz de halbuki demiştik ki ya bir şey söylüyoruz, yapsalar bile yarısını yapmıyorlar. Dedik ki bir emeklinin en düşük emeklinin maaşı minimum fiyat kadar olmalı. Taban fiyatta şu anda işte o bugünkü artırımlara uygun hale getirilmeli. Hasebiyle en düşük emekli maaşı minimum fiyat kadar olmalı.Onlar yapmıyor kardeşim, biz yapacağız inşallah el ele vereceğiz, biz yapacağız” tabirlerini kullandı.

‘ÇİFTÇİ GÜBRE ATAMADI’

Akşener, nisanda çiftçinin gübre atamadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin hiçbir yerinde atamadı. Kıymetli zira ancak ne oldu biliyor musunuz? Telekom’dan 24 milyar lirayı aldılar, Hariri’nin cebine koydular. Bizimkinin aile arkadaşı, aile dostu Sayın Erdoğan dedi ki Hariri’yi üzmektense emekli üzerim, çiftçiyi üzerim, genci üzerim, mesken kadınını üzerim, atanamayan öğretmeni üzerim. Artık evvel sandığa gidilecek çiftçi gidecek. Diyecek ki gübre atamadım, ilaç alamadım. Hariri’nin cebine 24 milyar lira koydular, gidip oyunu atacak. Her gün artırım geliyor, gidiyorum müşteri alamıyor, beşerler alamıyor. İnsanların alım gücü düştü fakat haldır haldır artırım geliyor. Sonuç itibariyle sizi düşünmeyen, sizi adam yerine koymayan bu iktidar için, bu zihniyet için sandıkta helal oylarınızla hepsini emekliye birlikte sevk edeceğiz. El ele verin bu harami tertibi birlikte emekliye sevk edeceğiz.”KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir