ABD’den üst düzey Türkiye ziyaretinin detayları belli oldu

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo’nun bu hafta Türkiye’ye gelmesiyle ilgili Washington’dan bir açıklama geldi. Çarşamba gününden Cuma gününe kadar Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunan Adeyemo’mnun Türkiye’ye talepte bulunduğu öğrenildi.

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo’nun bu hafta Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ayrıntıları belirli oldu… ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çarşamba gününden Cuma gününe kadar başşehir Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunan Adeyemo’nun Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda talepleri olduğu ortaya çıktı.

Yapılan açıklamada, Adeyemo’nun Ankara’da dışişleri bakanlığı, iktisat bakanlığı ve hazineden yetkililerle görüştüğü ve İstanbul’da da finans kurumlarıyla toplantılar gerçekleştirdiği belirtildi.

Yapılan açıklamada Adeyemo’nun finans kurumlarıyla Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların uygulanmasını gündeme getirdiği, “Taraflar, Türkiye’nin yasa dışı finansman cenneti olarak kullanılmamasını ve bankacılık kesiminin bütünlüğünün korunmaya devam etmesini sağlama isteğini lisana getirdi” denildi.

Washington ve müttefikleri Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi sonrasında Moskova’ya yaptırım kararı almıştı. İki ülke ortasında arabuluculuk durumunu korumak isteyen Ankara ise bu yaptırımlara katılmamıştı. Kiev idaresi Türkiye’nin Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmamasını eleştirirken, arabuluculuk eforları için ise teşekkür etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir